Alışveriş

Daktilo Fiyatları Ne Kadar? Alabileceğiniz 5 Daktilo Modeli

Daktilo fiyatları konusunda araştırma yapıyorsanız, kendinize uygun daktilo modelleri arıyorsunuz demektir. Fiyatlar hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü her geçen gün fiyatlarda değişim meydana gelebilmektedir. Ancak modeller konusunda kafanıza netlik oluşmasını istiyorsanız bahsedilecek modellere göz atabilirsiniz.

Günümüzde geçmişe nazaran sık daktilo modelleri kullanılmasa da sevenler için her dönem kullanılabilir bir araçtır. Özellikle eski daktilo modelleri vintage olarak değerlendirildiğinden daha fazla tercih edilir. Ancak isteyen için dijital, modern daktilo üretimleri de mevcuttur. Tercihinize, beğeninize ve hatta kullanım tercihinize göre hareket edebilirsiniz.

Satın Alırken Göz Atmanız Gereken 5 Daktilo Modeli!

Farklı adreslerden ve yöntemlerle daktilo modeli alışverişi yapabilirsiniz. Ancak uğraşmadan kısa sürede ‘modern daktilo satın al’ seçeneğini değerlendirmek isterseniz, internetten online alışveriş yapabilirsiniz. E-ticaret bir yana vintage dükkanlardan da eski daktilo çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bunlar bir arada düşünüldüğünde sonuç olarak alabileceğiniz daktilolar şu şekildedir:

daktilo-fiyatlari
Daktilo Fiyatları

1 – Olympia Daktilo

Eski daktilo markaları arasında tercih edebileceğiniz modellerden birisidir. En iyi daktilo markaları arasında yer alması da tercih edilmesine neden olmaktadır. Antika daktilo tutkunları için tercih edilebilecek bir yapıdadır. Kırık beyaz-kremsi rengiyle yer alan bu daktilonun tuş yapısı da size oldukça mekanik bir hissiyat yaracaktır.

Eski daktilo fiyatları genelde yeni nesle göre daha çoktur. Çünkü sürekli üretiminin olmaması, nadir sayıda yer alması ve üretimi üzerinden senelerin geçmesinden dolayı ücretler artmaktadır. Eğer bütçeniz uygunsa değerlendirebilirsiniz.

İncelemek için tıklayın: https://www.trendyol.com/antika-ayal/daktilo-p-792171998

2 – Antares 20 Efficiency

Koyu renk eski tip daktilo arayanlar için Antares 20 Efficiency uygun olabilir. Güncel daktilo fiyatları ile kıyaslandığında kabul edilebilir durumdadır. Özellikle alışılmışın dışında koyu renkte daktilo modelleri aramak istiyorsanız mutlaka göz atmalısınız. Çantası ile birlikte satılan bu model 50 yıllık olduğu belirtilmektedir. Renginden dolayı yeni nesil daktilo modellerine benzer olmaktadır.

daktilo-fiyatlari

3 – Remington Daktilo

Görece diğer daktilo fiyatları ile kıyaslandığında daha pahalı olan modellerden birisidir. Çünkü üretim yılı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yeni nesil daktilo olmadığı gibi sıfır daktilo kategorisine de girmediğini belirtmek gerekiyor. Ancak tarihi ürünleri bulundurmak isteyenler için bir tercihtir. 1930lu yıllarda üretilen bu daktilo, çalışır durumda aktarılmakla birlikte +7000 TL fiyata sahiptir.

İncelemek için tıklayın: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ofis-kirtasiye-ofis-makineleri-remington-daktilo-calisir-durumdadir-1154585456/detay

4 –  Erika Daktilo Fiyatları ve Modelleri

Eğer daktilonuzu tüm malzemeleriyle satın almak istiyorsanız, temizlenmiş olması ve çantası olmasına dikkat etmelisiniz. Taşıma kolaylığı sağladığı gibi yıllarca koruyabilmeniz için de kendisine uygun çantası olacaktır. Erika daktilo modeli kapsamında kendisine has çantası mevcuttur. Alman üretimi olan bu daktilo hala çalışabilir durumdadır.

İncelemek için tıklayın: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ofis-kirtasiye-ofis-makineleri-erika-daktilo-1155903867/detay

daktilo-fiyatlari

5 – Casio Elektronik Daktilo

Modern daktilo satın al seçeneğini kullanacaksanız, elektronik daktilolara yönelmeniz şarttır. Elektronik daktilo diğerleri gibi manuel çalışma sistemine sahip değildir. Belirli ekstra özellikleriyle var olmaktadır. Bu yüzden günümüzde daha yaygın üretilmektedir ve sıfır daktilo özelliği ile bulunabilmektedir. 2. El daktilo fiyatları ile kıyaslandığında pahalı ya da cebe uygun modeller de mevcuttur.

İncelemek için tıklayın: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ofis-kirtasiye-ofis-makineleri-caiso-elektronik-daktilo-1155216906/detay

Daktilo Fiyatları Ne Kadar?

Daktilo fiyatları hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Günümüzde çok daha az üretilmesi ve talebin düşmesinden dolayı erişim zordur. Fakat az sayıda üretilmesi ya da geçmiş yıllarda üretilen daktilonun maliyeti de oldukça yüksektir. Burada satın alınmak istenen daktilonun üretim tarihi ve özellikleri önem kazanır.

daktilo-fiyatlari

Ortalama bir fiyattan bahsedilmesi oldukça zordur. Yine de fiyatları etkileyen genel etkenler şu şekilde sıralanabilir:

Etkili Olan Etkenler Açıklaması
Daktilo Üretim Tarihi Üretildiği tarih ne kadar eskiye dayanırsa daktilo fiyatları o denli artar. Çünkü tarihi eser olması ve vintage özelliği kazanması söz konusudur.
Özellikleri Her daktilo farklı özelliğe sahip olabilir. Bu yüzden diğerlerine nazaran daktilo fiyatları artış gösterebilir. Alacağınız modelin özelliklerine bu yüzden dikkat etmelisiniz.
Daktilonun Durumu Eğer vintage alacaksanız, kullanılabilir olması ve dış görünümdeki durumlar daktilo fiyatları için etkilidir. Üretildiği yıldaki gibi kullanılabiliyor ve tuşlara basılabiliyorsa bir sorun yaşanmayacaktır.
Satış Yapan Kişinin Kâr Hedefi Ortak bir daktilo fiyatları belirleme yöntemi olmadığından sektörde büyük değişkenlikler olmaktadır. Satış yapacak kişinin de kâr oranını düşünerek ortalama daktilo fiyatları belirlemesi mümkündür.

 

Daktilo Modelleri ve Fiyatlarına Dair Sık Sorulan Sorular

daktilo-fiyatlari

Daktilo fiyatları ve modellerinde dair en çok araştırılan konular, bunlara dair bilgiler şu şekildedir:

1- Daktilo Yerine Günümüzde Ne Kullanılır?

Geçmişte yazı yazmak, belge oluşturmak ve yazılı hale getirmek amacıyla daktilo kullanılırdı. Günümüzde daha dijital kanalların ortaya çıkmasıyla bilgisayar ve tablet gibi cihazlar türedi. Daktilo yerine de F klavye ya da Q klavye modelleri ortaya çıkmıştır.

2- Elektrikli Daktilo Ne?

İlk üretilen klasik daktilolarda harfler bir kalıp gibi olup mürekkebi çekerek bu mürekkebi baskıyla kağıda uygulamaktaydı. Baskı mantığı ile ilerleyen bu daktiloların özel mürekkeplere sürekli ihtiyacı bulunuyordu. Elektrikli daktilo ise mekaniği, kullanım şekli ve baskı mantığı değişerek elde edilmiş yeni tip daktilodur.

3 – Daktilo Kullanan Kişiye Ne Denir?

TDK tarafından daktilo kullanan kişiler için verilen kavram ‘daktilograf’ şeklindedir. Daktilo kullanan, daktilo ile içerik üreten (yazı yazan vs.) kişiler için kullanılmaktadır.

4 – Daktilo Hala Kullanılıyor mu?

Evet, hala kullanılıyor. Yalnız geçmişte kurumsal, kamusal ve kişisel alanlarda kullanılan daktilolar günümüzde kişiye özgü kullanım alanına sahiptir. Özellikle vintage ürünlere ilgi duyan bireyler tarafından kullanılır. Aksesuar olması adına da tercih edilir.

İlginizi Çekebilir: IKEA Yatak Koltuklu Model Satışları Devam Ediyor mu? Nerede Var?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu