Sağlık

1 Kaşık Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı?

Bulgur pilavı kaç kalori hiç düşündünüz mü? Peki neden diyetlerde bulgur tercih edilir? Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte verelim.

Hem yüksek karbonhidrat içermesi hem de oldukça ekonomik olması nedeniyle Anadolu’nun geleneksel yemeği olan bulgur pilavı oldukça faydalıdır. Diyet yaparken rahatlıkla yenilebilen bir yemek olan bulgur pilavı B12, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve krom gibi besin öğelerini içerir.

Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bulgur tüm sindirim sistemi sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Kanser, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığı iyi geldiği bilinen bulgur pilavı aşırı tüketilmemesi kaydıyla kilo verdirici bir özelliğe de sahiptir. Bu özellik sebebiyle diyet yapanlar bulgur pilavı kaç kalori diye araştırmaktadır.

1 – Bulgur Pilavının Besin Değerleri ? Bulgur Pilavı Kaç Kalori ?

bulgur-pilavi-kac-kalori

Dünya mutfağında dilim ekmek yerine çok fazla tercih edilen bulgur pilavı pirinç pilavına göre çok daha faydalıdır. Pirinç pilavı kan şekerinin hızla yükselmesine yol açarken bulgur pilavı kan şekerini dengede tutmaktadır. Kilo aldırmayan ender bakliyatlardan biri olan bulgurun yağ ve kalorisi oldukça düşüktür. Özellikle kalori açığı oluşturmak isteyenler için önemlidir. Bu nedenle bulgur pilavı kaç kalori soruları çokça sorulmaktadır.

100 gram bulgur pilavında sadece 3.34 gr yağ, 2.46 lif bulunmaktadır. Yükse oranda lif içermesi nedeniyle zayıflamanızı sağlayan bulgur pilavı sizi uzun süre tok tutacaktır. Açlığınızı bastırarak daha az yemekle doymanızı sağlar. Yüksek oranda protein içeren bulgur pilavı oldukça sağlıklıdır. Glisemik indeksi düşüktür.

100 gr bulgur pilavında:

 • 2.78 gr protein, 18.18 gr karbonhidrat ve 0 kolesterol bulunur.
 • A ve C vitaminlerinin yanı sıra anemiyi önleyecek demir, B12, folik asit vitaminleri içerir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.
 • Kan şekerinin hızla yükselmesi sonucu ortaya çıkan tatlı krizlerini önler ve sizleri uzun süre tok tutar. Enerji verdiğinden diyet yaparken oldukça faydalı bir besindir.

A) Sade Bulgur Pilavı Kaç Kalori? 1 Kaşık Bulgur Pilavı Kaç Kalori? 

Bulgur pilavı kaç kalori sorusunun ardından bu pilavın nasıl yapıldığı akıllara gelmektedir. Yöreden yöreye farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kimisi damak tadına göre sade severken kimisi bol sebzeli yapmaktadır. Genelde sebzeli haline alışık olduğumuz bu pilavın, diyette olanlar için sadesi daha uygun olabilmektedir. Hatta sadece diyette olan değil, içerisinde bulunan sebzelere karşı duyarlı ve alerji reaksiyonu gösterenler de tüketebilir.

bulgur-pilavi-kac-kalori

Sade bir şekilde yapılmış 100 gramlık bir bulgur pilavının kalorisi yaklaşık olarak 149 kcal olmaktadır. 1 kaşık bulgur pilavı kaç gr ve kalori cinsinden ise yaklaşık olarak 10-11 kaloriye denk gelmektedir. Kaşık hesabıyla porsiyonunuzu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

B) 5 Kaşık Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Normal boyuttaki bir çorba kaşıgı bulgur pilavı 11 kaloriye denk gelirken; dolu dolu bir yemek kaşıgı pilav 23 kalori etmektedir. Bu hesaplamaya göre 5 yemek kaşıgı normal kaşık ile 55 kaloridir. Büyük bir yemek kaşıgı ile 5 kaşık bulgur pilavı 115 kaloridir.

C) Baklalı Bulgur Pilavı Kalori Kaçtır? 

Bakla tüketimi özellikle vejetaryen olanların sık sık başvurduğu besinler arasında yer almaktadır. İçeriği sayesinde fazlasıyla vitaminin direkt olarak vücuda alınması mümkündür. Bu kadar besin değeri zengin ürünlerin bulgur pilavında yer alması ise vücudunuz adına birçok katkı sunabilir.

Özellikle diyetteyseniz ya da kalori hesabına genel olarak dikkat ediyorsanız tüketirken dikkatli olmalısınız. Sade bir bulgur pilavına göre daha kalorili olabilmektedir. Bakla ile birlikte yapılan bulgur için baklalı bulgur pilavı kalori miktarı araması da yapılmaktadır. İşte o cevap karşınızda!

1 porsiyonu yaklaşık olarak 235 grama denk gelmektedir. Ayrıca kalori miktarı yaklaşık olarak 525 olarak hesaplanır. Ancak içerisine koyacağınız bakla miktarına göre bunun değişebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

D) Sebzeli Bulgur Pilavı Kaç Kalori ? 1 Porsiyon Bulgur Pilavı Kaç Kaşık ?

Bulgur pilavı yapılışında kullanılan malzemelerin miktarına göre kalori değeri de değişir. Kilo almamak için bulgur pilavı yaparken daha az yağ ve tuz kullanılmalıdır. 1 porsiyon bulgur pilavı ortalama 9 kaşıktır.

bulgur-pilavi-kac-kalori

Bulgur Pilavı Kalori 100 Gr için Ne Kadar?

Sade bulgur pilavı kalori değeri: 149 kalori Mantarlı bulgur pilavı kalori değeri: 300 kalori
Domatesli bulgur pilavı kalori değeri: 169 kalori Mercimekli bulgur pilavı: 244 kalori
Sebzeli bulgur pilavının kalorisi: 137 kalori Şehriyeli bulgur pilavı: 266 kalori
Naneli bulgur pilavı kalori miktarı: 300 kalori Salçalı bulgur pilavı kalori değeri: 215 kalori
Biberli yağlı domatesli bulgur pilavı: 254 kalori Tavuklu bulgur pilavı: 435 kalori

2 – Bulgur Pilavı Diyette Yenir Mi?

Kalori hesabı genel olarak diyette bulunan kişiler tarafından yapılmaktadır. en çok da bulgur pilavı sorusu araştırılmaktadır. Kalori açığı oluşturarak kilo vermek isteyen kadın ve erkeklerin bu duruma dikkat etmesi oldukça doğaldır.

Türk mutfağında sık sık tüketilen bulgur pilavının diyetlerde yer verilip verilemeyeceği merak konusunu oluşturuyor. Aslında sadece bulgur pilavı özelinde değil diğer tüm besinler için de durum aynıdır. Karar verecek olan kişi sizsiniz aynı zamanda kilo alıp almamak da sizin elinizdedir.

Kilo alma durumunun kişiye bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum aslında açık bir şekilde herhangi bir hastalığınız bulunmadığı müddetçe tüm besinleri tüketebileceğiniz anlamına geliyor.

Nasıl mı? Tatlı krizine girdiğinizde çoğu yerde diyette tatlı tüketmemeniz gerektiği belirtilir. Elbette aşırıya kaçmak diyeti anlamsız kılar ancak nadir zamanlarda krizi yatıştıracak şekilde çok az yiyebilirsiniz. Bulgur pilavında da aynı durumun geçerli olduğunu belirtebiliriz.

Normal şartlarda bulgur pilavı içeriğinin zengin olmasıyla kalori miktarı göz ardı edilebilecek zengin bir yemektir. Her şeyde olduğu gibi fazlası yenildiğinde kişilere kilo olarak geri dönmesi olası olmaktadır. Ancak sırf kalorisi fazla geldiği için tüketmemek de yanlış olacaktır. Çünkü içeriğinde yüksek miktarda vitamin ve lif bulundurmasından dolayı aslında çok uzun bir süre sizi tok da tutmaktadır. Porsiyonunuzu doğru ayarladığınız ve belirli aralıklarla tükettiğiniz müddetçe herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

3 – Diyette Bulgur Pilavı Nasıl Tüketilmeli ? Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı ?

bulgur-pilavi-kac-kalori
Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Bulgur pilavı kilo aldırır mı, bulgur pilavı kaç kalori ve diyette bulgur pilavı nasıl tüketilmeli sorularını sizin için cevaplıyoruz.

Diyet yaparken bir öğünde tüketebileceğiniz bulgur miktarı 1 su bardağını geçmemelidir. 1 su bardağı bulgurdan hazırlayacağınız bulgur pilavı için en fazla 1 yemek kaşığı tereyağı ya da zeytinyağı kullanmalısınız. Yemeklerde aşırı tuz kullanımı ödem oluşmasına neden olur. Ancak hiç tuz tüketmemek de bir o kadar zararlıdır.

Bu nedenle pilava 1 çay kaşığı kadar tuz ilave etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bulgur pilavınızı:

 • Bezelye
 • Soğan
 • Domates
 • Nane
 • Maydanoz
 • Kırmızı veya yeşil biberli olarak yapabilirsiniz.

Bir öğünde bulgur pilavının yanında cacık, yeşil salata ve küçük bir parça ızgarada yağsız pişmiş kırmızı ya da beyaz et tüketebilirsiniz. Bu da sağlıklı bir öğün oluşturacaktır.

4 – Yoğurt Kalori Bakımından Zengin midir?

Bulgur pilavı kaç kalori diye merak edenler için biz yoğurdu da araştırdık.  Yoğurt kalori bakımından oldukça zayıftır. Bu sebeple diyetlerde güvenle kullanılabilir. Hatta antioksidan özelliği taşıdığı için zayıflatma haricinde vücuda birçok katkısı vardır.

En bilinen faydaları;

 • Cildi güzelleştirir ve vücudu temizler.
 • 100 gram yoğurtta yaklaşık olarak 59-60 kalori bulunmaktadır. Kalori miktarının çok az olması sık sık tüketme imkânı sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda içeriği açısından zengin olması, protein kaynağı yaratması ve vücudu güçlendirmesi de tercih etmeniz de diğer sebepler olarak sıralanabilir. Aşırıya kaçmadığı müddetçe yemeklerinizin yanında yer verebilirsiniz.

5 – 3 Kepçe Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Yemek porsiyonlarımızı oluşturan kepçe ölçüsüne göre, 3 kepçe bulgur pilavı kaç kalori?

1 kaşık bulgur pilavı ortalama 52 kcal kalori geliyor.
1 kepçe ise ortalama 6 kaşık yemek aldığı için 6* 52 kalori 302 kalori etmektedir. Yani 3 kepçe ise 906 kaloriye denk gelir.

6 – 1 Tabak Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Öğünlerinde bulgur pilavı yemeyi düşünen kişiler sağlıklı bir alternatif olarak 1 tabak bulgur pilavının kalori değerini merak etmektedir. Sade hazırlanan 1 tabak bulgur pilavının kalorisi 149’dur. Yanında içilecek cacık, tüketilecek yoğurt alınacak kalori miktarını değiştirmektedir.

Bulgur pilavı kalori değerini değiştirecek etmenler de bulunmaktadır. Bulgur pilavına eklenecek yağ miktarı, diğer sebzelerin varlığı hatta baharat kullanımı bile kaloriyi etkileyebilmektedir. En sağlıklı sonuç için bulgur pilavı kalori değeri minimum oranda tutulmalı, ihtiyaçtan fazla tüketilmemelidir.

bulgur-pilavi-kac-kalori

Bonus : Cacık Kalori Kaçtır? 

Bulgur pilavı kaç kalori diye yapılan araştırmaların bir çoğunda cacıkta yer almaktadır. Cacık ve bulgur pilavı ikilisi neredeyse ayrılmaz ikiliyi tarif etmektedir. Dünya çapında da bilinen ve sevilen bu ikiliyi tüketirken tabi ki kalori hesabı yapmaya devam etmelisiniz.

Yoğurda nazaran içerisinde salatalığın girmesi kalorisinde değişikliğe sebep olacaktır. Bunun yanı sıra ekleyeceğiniz baharatlar konusunda da dikkatli olmalısınız. Baharatları aşırı kullanmak kalori miktarını arttıracağı gibi uzun süreli açlık durumlarından sonra midenizi rahatsız da edebilmektedir.

Cacık kalori miktarı 1 kepçe için sadece 49 kalori olmaktadır. Ancak salatalık ve yoğurt dışında farklı bir şey katılmadığı müddetçe bu miktarlardan bahsedebiliriz.

Bonus : Pirinç Pilavı Kalori Miktarı Kaçtır?

Anadolu’da en az bulgur pilavı kadar pirinç pilavı da tüketilmektedir. Peki bulgur pilavı kalori değeri sorusu kadar pirincin de kaç kalori olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?

Pirinç, karbonhidrat grubunda olduğu için özellikle diyetlerde tercih edilmeyen bir besin olmaktadır. Eğer illa pirinç pilavı yiyeceğim derseniz Güney Asya kültüründeki gibi yağsız ve tuzsuz tüketimine yönelebilirsiniz.

Sadece haşlanarak pişirilmiş pilavın kalori miktarı daha düşük olacağı gibi yağ ve tuz bulundurmadığı için daha sağlıklı olacağını söylemek de mümkün. Pirincin karbonhidrat olmasından ötürü bulgur pilavına göre kalori miktarı daha yüksektir. 100 gram pirinç pilavı kalori miktarı 359 kcal olmaktadır.

Bulgur pilavı kalori araştırılmalarında sonra insanlar yedikleri her şeyin kalori hesabına bakmaya başlamıştır. Bunların en başında ise kuruyemişler gelmektedir.

Diyet uygulama esnasında kişilerin belki de en çok bırakmaya zorlandığı alışkanlıklar arasında kuruyemiş yeme alışkanlığı bulunuyor. Film ya da dizi izlerken sık sık tüketilen kuruyemişlerin kalori miktarı kimi zaman diyete uygun kimi zaman olmamaktadır.

Kaynak: Moda Özeti 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu