Şal

Özel Gün Şal Modelleri: En İyi 10 Model

Özel gün şal modelleri diğer günlerde kullanılan modellerin aksine daha fazla özen ve şıklık gerektiren modellerdir. Şalların, eşarpların kumaş yapıları ya da bağlanış farklılıkları kullanılarak özel günlerde şık ve naif görüntü elde etmek mümkündür. Düğünler, nişanlar, doğum günleri gibi özel günlerde dikkatleri üzerine çekmek isteyenler bu noktada değişik modellerle karşılaşmaktadır. Yüz şekline göre tercih edilmesi gereken örtüler de kısıtlı ve daha seçenekli olmak üzere ayrılmaktadır.

Eşarplarda renklerin uyumu, bağlanımı, eşarbın üstüne takılacak bir aksesuar özel günler için belirleyici olabilmektedir. Eşarplar genellikle kare şekilli olduğundan dolayı genelde özel gün modelleri için daha sınırlı ve sizin hayal gücünüze dayalı farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Özel Gün Şal Modelleri

Özel gün şal modelleri ise eşarplara göre daha kapsamlıdır. Hazır halde bulunabileceği gibi kendi yapabileceğiniz modeller de bulunmaktadır. Özel gün şal modellerini kullanmak rahat olabilmektedir ve şık görüntülere de imkan sağlar.

Şal kumaşları daha uzun miktarlara sahip olduğu için farklı bağlama, iğneler hatta broşlarla bile farklı modeller elde etmeye olanak sağlar. Oldukça iddialı görüntüler veya özel günlerde sade şıklık isteyen kişiler bu modelleri severek deneyebilir. Kendi tarzınızı bulmak veya var olan bir tasarımı özgünleştirmeye, özel gün şal modelleri olanak sağlamaktadır.

1-Önü Zikzaklı Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Şal modelleri kategorisinde, ön kısmında zikzak şekilleri bulunan çok şık bir şal modelidir. Hazır olarak bulunabileceği gibi yapmaya da imkan sağlamaktadır. Değişik şal aksesuarlarıyla mezuniyet, nişan, düğün gibi olaylarda da kullanımı vardır.

Normal şekilde bağladıktan sonra arkada kalan şal kısmını sırasıyla sağ ve sol taraftan çekip iğneleyerek bu modeli kolayca elde edebilirsiniz. Hazır modeli tercih edecekseniz direkt kafaya geçirmeli olarak kullanılmaktadır.

2-Düğün İçin Çapraz Görünümlü Model

ozel-gun-sal-modelleri

Çapraz görünüme sahip olan bu şal, hem kolaylığı hem de güzel duruşu sayesinde özel gün şal modelleri arasında sıkça yer almaktadır. Genellikle günlük kullanımda penye şalla bu model yapılmaktadır. Özel gün şal modelleri arasında ise tercih edilen şalla yapılmaktadır. Gelin başı olarak da duvakla ya da duvaksız da kullanılabilir

Şalınızın önünü bir miktar katladıktan sonra katlı kısmı omzunuza atmalısınız. Omzunuza attığınız kısmın tek tarafını çapraz şekilde bağlamalısınız. Yani sol tarafta kalan parçayı sağ tarafa atmalısınız. Sağ tarafta kalan parçayı da sol tarafa bağladıktan sonra çapraz modeli elde edebilirsiniz.

Özel gün şal modelleri olarak kullanacaksanız güzel bir çiçekli taşlı şal aksesuarları çok şık bir görüntü sağlayacaktır. Tül şallarla da yapabileceğiniz bu modeli tamamen hayal gücünüzle özgünleştirebilirsiniz.

3- Drapeli Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Tek taraflı ya da iki taraflı olarak tercih edebilirsiniz. Genellikle şifon şal ile yapılan bu model türban tasarımı yapan yerlerde uygulanmaktadır. Hazır olarak da bulunabilmektedir. Işıl ışıl bir görünüm isteyenler için hazır modellerde simli türler de vardır.

Kendiniz yapacaksanız biraz zaman ve emek harcayabilmektedir. Hazır olarak tercih edecekseniz sadece iğnelemek yeterli olacaktır. Değişik şal aksesuarları ya da renklerle oldukça güzel görünüm elde etmek mümkündür. Size en uygun olanı seçtikten sonra bu modeli renkli ya da tek renk olarak kullanabilirsiniz.

4-İki Farklı Renkli Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Görünümde iki farklı renk sunan bu model oldukça değişik ve göze dikkat çekici gelebilen şal çeşitlerindendir. Hazır modellerinde renklerin değişim yerinde ve bağlanma şeklinde farklılıklar bulunmaktadır. Normal bağlanım ise yine bir miktar zorlayıcı olabilmektedir.

Bağlanım olarak ilk olarak tercih edilen ilk renk bağlanmaktadır. Daha sonra bir miktar çapraz şekilde diğer renk bağlanmaktadır. Bir renkten diğerine çapraz geçişlerle bu özel gün şal modelleri arasında yer alan şal modeli elde edilmektedir.

5- Tafta Şal Modelleri

Tafta kumaş türü diğer kumaşlardan yumuşaklık ve farklı renkleri, ışıltıları bünyesinde barındırmasıyla ayrılmaktadır. Şallarda yumuşaklığı değişse bile yine de sert olabilecek bir şaldır. Kalıp görüntüsü veya yapılan şalın yapılı durmasını isteyenler tercih edebilmektedir.

Normal olarak bağlanabileceği gibi bir tarafının aşağıya sarkık olduğu modeller de tercih dahilindedir. Yan tarafı sarkık modellerde kullanılabilecek farklı renkli broş görünümlü iğneler veya türban aksesuarlarıyla, özgün tasarımlı özel gün şal modelleri elde edilebilir.

6- Dolamalı Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri
Özel Gün Şal Modelleri: En İyi 10 Model

Dolama görüntüsüne sahip bu modeli kullanıma hazır olarak bulabileceğiniz gibi kendi yapmanıza da olanak sağlamaktadır. Hareket gerektiren düğün, nişan, mezuniyet gibi özel günlerde hareket açısından kısıtlanmak istemeyenler bu modeli tercih ederek rahatça kullanabilir.

Tercih ettiğiniz şalı arkadan bağladıktan sonra kalan kısımları dolayarak özel gün şal modelleri kategorisinde de bulunan bu modeli yapabilirsiniz. Farklı bir versiyonu olarak başın üst kısmına ufak bir dolama da yapılabilir. Özel günler bakımdan çok şık ve kısıtlayıcı olmayan bu model gözleri çokça üzerine çekmektedir.

7- Taşlı Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Şalın ön kısmında ya da gözle görülebilecek farklı alanlarında taşlar bulunan özel gün şallarından biridir. Büyük ya da küçük taşlı modelleri isteğinize göre seçebilirsiniz. Taşlar rahatsızlık vermeyen şekilde seçilip şalın üzerine işlenmiştir.  Oldukça dikkat çekici olan bu şalın bağlanımı ve kullanımı rahattır. Genellikle klasik bağlanım şekilleriyle bağlanmaktadır. Taşlı görüntüleri sayesinde fazladan bir aksesuar isteğe göre belirlenmektedir. Bunlara da bakıldığında özel günler için uygun bir şaldır diyebilmek mümkündür.

8- Tül Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Gelin başı olarak düğünlerde, nişan ya da kınalarda kullanılan yapılı bir modeldir. Şal gelin başı olarak duvaklı veya duvaksız kullanılabilir. Türban tasarımı yapan yerlerde yapılması daha uygun olacaktır. Tül şallar dikkat ve özen gerektirse bile kullanım açısından rahattır. İstediğiniz, seçtiğiniz tasarımlar dahilinde aksesuarlarla daha da renkli görüntüler elde edilebilmektedir.

9- Dantelli Şal İle Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Şalın kenarlarında dantel bulunması sebebiyle oldukça farklı görüntülere imkan sağlamaktadır. Günlük kullanımda kullanılmasına rağmen bağlanış şekilleri ya da kullanılabilen takılar sayesinde özel gün şal modelleri arasında da yer almaktadır.

Bir tarafı sarkık modelde dantel kısımlarının öne gelmesi şık bir görüntü sağlamaktadır. Bu şal türünde kaba sayılabilecek daha ağır dantellerden oluşan türler de vardır. Bu türde tüm dantel öndedir ve bağlanıldığında keskin bir görüntü oluşur. Parıltılı ya da şıkır şıkır tabirine uygun görüntüler için tercih edilebilirliği yüksek şallar arasında yer alır.

10- Düz Şal İle Yapılabilecek Özel Gün Şal Modelleri

ozel-gun-sal-modelleri

Düz şallar spor kullanıma uygun olsa bile özel günlerde de kurtarıcı olabilmektedir. Kıyafete uygun seçilen şal, aksesuar ve takılar özel günleri renklendirmektedir. Her bağlanım şeklini kolayca uygulayabileceğiniz düz şallar özel günlerde de dikkat çekmektedir.

Özel günlerde tek renk elbisenin üstüne farklı tonda koyu veya renkli bir şal uygun olabilmektedir. Bunun yanı sıra üzerine ekleyebileceğiniz simler,  renkli taşlı şal iğnesi veya işlemeli şeylerle de düz şalları, renk şal olarak özel günlere uyarlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2022 Düğün İçin Şal Bağlama Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu