Moda Haberleri

10 Adımda Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Spor ayakkabı alırken; ilk aklınıza gelmesi gereken şey uzun soluklu ve sağlam yürüyüşlerin, iyi bir ayakkabıdan geçtiğidir. Kimisi spor tarzda ayakkabı alırken çok araştırma yapar, kimisi önceki ayakkabısına benzer ayakkabıyı bulmaya çalışır. Her ne olursa olsun aşağıdaki ipuçları sayesinde, ayağınıza en uygun ayakkabıyı zahmetsiz alabilirsiniz.

Spor Ayakkabı Seçiminde Etkili İpuçları

Spor ayakkabı erkek, spor ayakkabı kadın seçeneklerinde birbirinden fazla model vardır. Ancak doğru seçimi yaparak; hem ayak yapınızı bozmamış, hem de şıklığınızdan ödün vermemiş olursunuz. Doğru modelde ayakkabı ile; ayakta meydana gelebilecek ergonomik sıkıntıların, önüne geçmiş olursunuz. Bu duruma özellikle de gelişim evresinde olan çocuklar için dikkat edin.

1 – Ayağınızın Yapısını İyi Bilin

spor-ayakkabiHerkesin, kendine ait bir ayak anatomisi vardır. Ayak yapınızı bilirseniz, doğru spor modelde ayakkabı tercihinde bulunabilirsiniz. Peki ayak yapısına göre, ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır?

●       Düz taban iseniz; daha kıvrımlı spor model ayakkabı tercih etmelisiniz ki, ayak çukurunuz zamanla oluşsun.
●       Ayağınızda topuk dikeni varsa, daha dolgu topuk spor modellere bakın.
●       Ayaklarınız çabuk ağrıyorsa, hafif ve ortopedik olan modellere göz atın.
●       Taraklı ayak yapınız varsa, esnek ayakkabı tercihinde bulunun.

2 – Ayaklarınız Şişken Spor Ayakkabı Alın

Sporda ya da günlükte gün boyu kullanabileceğiniz ayakkabı modeli, ayağınız şişken bile rahat ve esnek olmak durumundadır. Bu nedenle bu tarz modelleri satın alırken;

 • Ayağınız şişken ayakkabı almaya gidin.
 • Günün sonunda alışverişe çıkın. Spor model ayakkabı alışverişlerinizi gün sonunda yapmanız, doğru ayak ölçüsünü bulmanız ve farklı saatlerde nasıl kullanacağınızı görmeniz açısından önemlidir.
 • 46 – 47 numara spor ayakkabı giyiyorsanız; o anki seçiminizde bu numara ayağınıza olmuyorsa, bir numara büyük deneyin.

3 – Ortopedik ve Konforlu Ayakkabı Modellerine Bakın

spor-ayakkabiÖncelikle rahat bir ayakkabı esnek ve ergonomik bir yapıdadır. Bunu anlamak için, ayakkabının iki ucundan tutarak esnetmeye çalışın. Bükülebilir vaziyetteyse ayakkabınız, esnektir demektir. Bu tür ayakkabı seçerken;

 • Parmak uçları esnekliği çok önemlidir. İyi bir spor model ayakkabıda parmaklar için, ön tarafta ideal boşluk kalmalıdır.
 • Koşu ya da yürüyüş esnasında ayağınızı yorup yormayacağını, bu şekilde anlarsınız.
 • Spor model ayakkabı tabanı da, ortopedik olmalıdır. Yani tabanı içerden saran ve destekleyen yapıda olmalıdır.
 • Ayağının orta kısmındaki bölümün yumuşaklığı için, daha yüksek ve yumuşak tabanlı ayakkabı seçin.
 • Eğer gücü zeminden almak istiyorsanız da, daha ince tabanlı ayakkabı seçin.
 • Ayakkabı tabanlığında, ayak yastığı bulunan modellere bakın. Bu sayede ayaklarınızda ağrı ve yorulma oluşmayacaktır. En iyi spor ayakkabı modelleri bu özelliktedir.

4 – Doğru Ayak Numarasını Bulun

Her ne kadar ayak numaranızı bilseniz de; ayakkabı modeline göre, bu durum farklılık gösterecektir. Doğru ayakkabı numarası için;

●       Çorap ile deneyerek alın.
●       Her spor model ayakkabıda, aynı numarayı kullanmak zorunda değilsiniz.
●       Ayak bedenine tam oturmayan ayakkabıların, gün sonu ayağınızı yoracağını unutmayın.
●       Olduğundan büyük ya da küçük spor model ayakkabı tercihi, ayağın şeklini bozacaktır.
●       Ayakta vurma, nasır, ayak yaraları, eklem ve yürüyüş bozuklukları gibi sorunlar; yanlış ayakkabı numarası seçiminden kaynaklanır.
●       Ayakkabı alırken; bir beden büyük, bir beden küçük ayakkabı deneyerek, almanız gereken ideal numarayı bulabilirsiniz.

5 – Kaliteli ve Uygun Ayakkabı Alın

spor-ayakkabiBir ürünün kalitesi ile fiyatı çoğu zaman doğru orantıda ilerlemektedir. Bazı durumlarda ise; iyi bir araştırma sonucu, kaliteli ayakkabıyı düşük fiyata alabilirsiniz. Kalite ve fiyatı belirleyen etmenler;

 • Ayakkabı markası ( Trendyol bayan spor ayakkabı – Nike )
 • Kaliteli malzeme kullanımı
 • Üretilen modelin tasarımı
 • Özel ve son teknoloji ile üretilen ayakkabı modelleri
 • Ayağa özel numara seçimi, fiyatı ve kaliteyi belirler. Buçuklu numaralı ayakkabı tercihi ile kendinize özel ayakkabı alabilirsiniz. Bu da normal olarak fiyata yansıyacaktır.

6 – Spor Ayakkabı Seçerken Yanınızda Ekstra Bir Çorap Bulundurun

İster günlük hayat kullanımı, ister siyah erkek koşu ayakkabısı, ister kadın koşu ayakkabısı isterse spor, yürüyüş için fark etmeksizin ayakkabı alacaksanız; yanınıza çorap almayı unutmayın. Bunun sebebi;

 • Ayakkabıyı daha önce başka birinin deneme ihtimaline karşı; mikrop, bakteri ya da mantar tarzı rahatsızlıkların sizin de ayağınıza geçmemesi adına, çorap giyin.
 • Çorapsız ayakkabı denemesi zordur. Ayağınızın rahat ve tam olarak ayakkabıya oturması bakımından önemlidir.
 • Ayağınızın tam numarasını bulmak konusunda da, size yardımcı olacaktır. Kışlık spor ayakkabı seçerken; numara bedeni kapsamında, özellikle çorap ile denemelisiniz.

7 – Uygun Ortama, Uygun Model Ayakkabı Tercihinde Bulunun

spor-ayakkabi
Spor Ayakkabı

Başarılı bir spor model ayakkabı seçiminde; ayakkabının, gideceğiniz yere uygunluğu önemlidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken detaylara göz atabilirsiniz;

 • Futbol, koşu, yürüyüş, alışveriş, basketbol, günlük spor ayakkabı, dağa tırmanma vb. ortamlar için, doğru tarzda spor modeli seçmelisiniz.
 • Her ortamın tasarımı oldukça farklıdır.
 • Kış için altı kaymayan, tırtıklı modellere bakacağınız gibi; yaz için daha ferah, delikli, nefes alabilen modellere bakın.
 • Her ayakkabı, amacına uygun olarak farklı malzemeden üretilir. Buna bağlı olarak kullanım alanı değişiklik gösterir.
 • Günümüzde gelinliklerin altına bile, bu ayakkabı tercihinde bulunulur. Düğün için daha yüksek topuk, ışıltılı bir kadın ayakkabı modeline bakabilirsiniz.

8 –  Nefes Alabilen Hafif Yapılı Modelleri Tercih Edin

Özellikle yazın ayaklarınızın terlememesi; buna bağlı olarak ayakta hastalıkların oluşmaması adına, nefes alabilen ayakkabılara yönelmelisiniz. Ayrıca hafif yapılı ayakkabı modeli ile de, ayaklarınızda oluşacak eklem ağrıları sorununun önüne geçmiş olursunuz. Nefes alabilen hafif yapılı ayakkabı özellikleri;

●       Pahalı spor ayakkabı markaları özellikleri, tam da bu model ayakkabı üretir.
●       Bu tarz ayakkabılar kaliteli malzemeden yapılıp; kötü koku, terleme gibi sorunların önüne geçer.
●       Hafif ve nefes alabilir oluşu sebebiyle, çok fazla tercih edilmektedir.
●       Erkek spor ayakkabı Nike, Adidas, Puma markası spor ayakkabı modelleri, bu özellikleri fazlasıyla taşıyan kaliteli malzemeye sahiptir.

9 – Tarzınıza Uygun Modellere Göz Atın

spor-ayakkabiSpor ayakkabı seçiminde, stilinize uygun modeller de önemlidir. Bu konuda; çok fazla çeşit ve renkte üretilmediği için, alırken sorun yaşamayacaksınız. Yani;

 • Spor kombinlerinde daha çok yazın beyaz, siyah yanında; yeşil, krem, sarı, pembe, mor gibi canlı renk tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Kombin veya kumaş pantolon uyumuna göre, renk seçiminde ve modelinde bulunabilirsiniz.
 • Koşu, tenis ayakkabısı, alışveriş, yürüyüş, halı saha ayakkabısı, spor şık tarzları için, uygun modelde spor ayakkabı modellerini tercih edin.
 • Örneğin; beyaz erkek koşu ayakkabısı alacaksanız, özel teknoloji tasarım modellerine bakabilirsiniz. Darbelere dayanıklı; iç kısımda taban yastığı bulunan modeller, en uygun ve en çok tercih edilen modellerdir.
 • Klasik spor şık bir kombin için, daha yüksek topuk ayakkabı tercih edebilirsiniz.
 • Kaba ya da zarif ayakkabı seçimi, tamamen tarzınızla ilgilidir.

10 – Kolay Temizlenebilir Ayakkabı Modeli Tercih Edin

Ayakkabı seçiminde önemli olan diğer husus, kolay temizlenebilir olmasıdır. Uzun yıllar; ilk günkü gibi kullanabilmeniz açısından, ayakkabıda kullanılan malzeme mühimdir. Peki spor model ayakkabı temizliği nasıl olmalıdır?

 • Beyaz spor ayakkabı için; özel olarak tasarlanmış, spor ayakkabı temizleme köpüğü ile spor ayakkabı beyazlatma işleminde bulunabilirsiniz.
 • Ayakkabı kalitesine göre aldığınız yerler, spor ayakkabı boyası hediye verebilmektedir. Ayakkabının uzun ömürlü olması açısından, ara ara boyamalısınız.
 • Spor ayakkabı nasıl yıkanır? Noktasında; çamaşır makinesinde yıkayacaksanız en düşük derecede, formunu bozmadan yıkayın. Elde yıkayacaksanız; önce temizleyip, sonra deterjanlı suda bekleyin ve sıkmadan çıkarıp, kuruması için uygun yere koyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu