Moda Haberleri

5 Püf Noktada İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir?

İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir?  Kapsamında kıyafetleriniz; karşıdakine güven aşılamak açısından, oldukça önemlidir. Bu durum; işverenin size vereceği görevi, ne kadar ciddiye aldığınızın somut göstergesidir. Kadın ya da erkek hiç fark etmeksizin, mülakata gideceğiniz kurumun ciddiyetine uygun özelliklerde giyinmelisiniz.

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir? Noktasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Neler?

Sektöre bağlı olarak iş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Noktasında, giyim stilinin değişeceğini bilmelisiniz. Örneğin; bir banka çalışanı ile reklam ajansı çalışanı, aynı ciddiyette giyinmez. Bankada çalışan daha resmi giyinir. Bu sebepten ötürü, profesyonel iş görüşmesinde gideceğiniz yerin özelliklerini önceden araştırmalı ve ona göre hazırlık yapmalısınız.

İş görüşmesine giderken nasıl konuşulur? Konusundan önce; İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? İçin, genel itibari ile sade ve gösterişsiz bir kıyafet seçimi yapılırken; bazı ortamlarda, tam tersi durum da artı puan getirebilir.

1 – İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir? Renk Seçimi

is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinilirKadın ve erkeklerde renk seçimleri, net bir şekilde ayrılmaz. Gelişen ve değişen moda anlayışıyla beraber; tüm renkler, kadın ve erkekler için ortak renkler haline gelmiştir.

Kadın ●       İş görüşmesine giderken ne renk giyilir? İçin siyah, gri, lacivert tercihlerinde bulunabilirsiniz.

●       Öğretmenlik iş görüşmesinde ne giyilir? Kapsamında, bu renkler sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

●       Kahverengi ve tonlarından uzak durun.

●       Çünkü bu renk tonları, oldukça sıkıcı ve kasvetlidir. Karşı taraf için olumsuzluk uyandırabilir.

Erkek ●       Koyu renk tercihlerinde bulunun.

●       İş görüşmesi kombinleri fikirlerinde lacivert, koyu gri tercih etmeniz gereken ilk iki renktir.

●       Tamamen siyah takım elbise tercihinde bulunmayın. Bu görüşmenize gereksiz bir resmiyet katacak ve gerilmenize sebep olacaktır.

2 – Kıyafet Seçimi

is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinilir
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilir

Bu konuda mülakata gideceğiniz sektöre bağlı olarak, kıyafetin ciddiyetini ayarlamak size kalmıştır. Örneğin; bankacı ile öğretmen aynı ciddiyette giyinmez. İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Kapsamında, kadın ve erkek iş görüşmesi kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Kadın ●       İş görüşmesine nasıl gidilir? Konusunda; etek – ceket ya da pantolon – ceket, en klasik olandır. Modayla beraber kombin fikirleri değişse de yıllardır bu çizgide ilerlemiştir.

●        İş görüşmesine giderken ne giyilir kadın kategorisinde; bu takımların içine, mevsime uygun bir gömlek ya da boğazlı triko kazaklar tercih edebilirsiniz.

●       Gömlek giydiyseniz; üzerine modern dokulu V yaka kazak ya da süveter tercihinde bulunarak, kendinizi profesyonel gösterebilirsiniz.

●       İş görüşmesine giderken ne giyilir bayan tesettür konusunda da, diz kapağı üstünde biten ceket – pantolon ya da ceket – etek takımı tercih edebilirsiniz. İçine isteğe bağlı olarak, kısa ya da uzun tunik kullanabilirsiniz.

Erkek ●       Yazın iş görüşmesine giderken ne giyilir erkek kombinleri, genelde daha nettir.

●       İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Kapsamında; ceket – pantolon takımı içine beyaz bir gömlek, klasik yazlık tercihidir.

●       Kışın bunu süveter ya da V, yuvarlak yaka kazaklar ile tamamlayarak, şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

●       Bankaya iş görüşmesine giderken ne giyilir? Noktasında, kesinlikle desensiz( olabiliyorsa tek renk ipek), pastel tonlarında uygun bir kravat ve siyah çorap tercihinde bulunmalısınız.

●       Kesinlikle iş görüşmesi için, kot pantolon giymeyin.

 

3 – Aksesuar Seçimi

is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinilirAksesuar seçiminde iş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Kapsamında; kadın ve erkek oluşunuza göre, farklılıklar olacaktır. Ayakkabı, çanta, saat, takı anlamında abartı olmamalı ve daha sade kullanımlar tercih edilmelidir. Peki kadın ve erkek aksesuar seçimi nasıl olmalıdır?

Kadın Aksesuar Seçimi : Kadınlar, erkeklere nazaran daha çok aksesuar tercihinde bulunur. Çanta, ayakkabı, takı, saat vb. bir kadın için olmazsa olmazlardır. İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Üzerinden, bu konuda neler yapmalısınız?

 • Ayakkabı olarak taşsız, abartısız, sade modeller tercih edin. Makosen, rugan, stiletto veya Aldo ayakkabı modelleri işinizi görecektir.
 • Renk olarak, kıyafetin renk tonunda topuklu ayakkabı seçmelisiniz.
 • Gideceğiniz yerin ağırlığına göre, topuk boyunu ayarlayabilirsiniz.
 • Kısa boylu iseniz; bilekte biten bot ve çizme tercihinde bulunmayın.
 • Hafif kilolu iseniz, belde biten çanta kullanmayın.
 • Yandan çanta kesinlikle takmayın. Küçük, sade, köşeli, detaysız el çantalarına odaklanın.
 • İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Noktasında takı seçiminde; sallantılı, parıltılı, abartılı takı tercih etmeyin.
 • Şık bir küpe veya saat ile ince bir altın zincir kolye, bu konuda işinizi görmeye yetecektir.
 • Üç – dört tane küpe, piercing kesinlikle takmayın. Bu sizin ciddiyetinizi bozacaktır. İşverenin size olan güvenini sarsacaktır.

Erkek Aksesuar Seçimi : Erkek aksesuar seçiminde, olabildiği kadar sade ve şık parçalara özen gösterin. Erkeklerde iş görüşmesine giderken nasıl ayakkabı ve aksesuar seçimi olmalıdır?

 • Takı olarak saat, bir erkeğin en baş aksesuarıdır. En az iki tane saatiniz olmalıdır.
 • Saatin yanı sıra; modayla beraber iş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Noktasında, kol düğmeleri de popüler olmuştur.
 • Ayakkabı tercihinde bulunurken siyah, lacivert ya da kahverengi bir kundura seçebilirsiniz. Bu kundura tercihi klasik spor modelinde de olabilir.
 • Kesinlikle, spor ayakkabı giymeyin.

4 – Saç Makyaj Tıraş Modeli Tercihi

is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinilirBu konu da, kadın ve erkek diye ikiye ayrılabilecek konular arasındadır. İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Üzerinden, kadın ve erkek tamamlayıcı öğelerine göz atın;

Kadın Saç ve Makyaj : Kadın iseniz; saç ve makyaj konusunda iş görüşmesine giderken, abartısız olmak zorundasınız. Bunu yaparken, işverenden artı puan alabilirsiniz. İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Üzerinden, aşağıda yazılanlardan fikir edinebilirsiniz;

 • Saçınızı ensede küçük ve sıkı bir topuz ile toplayabilirsiniz.
 • Saçınızın dağınık olmaması adına; tararken havada kalan saçlar için, sprey ya da köpük kullanabilirsiniz.
 • İş görüşmesine giderken saçlar nasıl olmalı? Noktasında; at kuyruğu, arkadan sade toka ile tutturma gibi, oldukça abartısız model tercihlerinde bulunun.
 • Makyaj konusunda daha çok pastel tonlarında, varla yok arası bir uygulama yapın.
 • İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? İçeriğinde, kesinlikle kırmızı ruj ve koyu renk far kullanmayın.
 • Tırnaklar abartılı uzunlukta olmayıp, temiz olmalıdır.
 • Ayrıca oje seçimleri canlı renklerden değil, daha ten rengi tonlarından seçilmelidir.

Erkek Saç ve Tıraş : Erkeklerde kısa saç olmasına rağmen, yine de bakımı ve şekli önemlidir. İş görüşmesine giderken nasıl giyinilir? Saç ve tıraş konusunda erkekler için iş görüşmesi fikir önerileri nelerdir?

●       Saçların, yataktan kalkmış gibi özensiz durmasına müsaade etmeyin.
●       Jöle kullanıyorsanız, abartıya kaçmadan sürün.
●       Saçlarınız; temiz, taranmış ve kısa ya da uzunluğuna uygun olarak, düzgün bir şekilde olmalıdır.
●       Mutlaka yeni tıraş olmuş vaziyette, iş görüşmesine katılın.
●       Sakal ve bıyığınıza, absürt olmayan şekillendirme yapabilirsiniz.

5 – Temizlik ve Koku Tercihi

is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinilirBu konuyu; kadın erkek ayırt etmeden ele almak, daha mantıklı olacaktır. Çünkü temizlik, her iki tarafın da uyması gereken zorunlu kuraldır. Doğru kıyafetin en son tamamlayıcı adımı, temizlik ve koku konusudur. Bunu detaylı açıklamak gerekirse;

 • Kıyafet, ayakkabı, vücut, saç, tırnak temizliğine dikkat edin.
 • Online iş görüşmesine giderken ne giyilir? Noktasında bile; kıyafet tertip, düzen ve temizliğinize dikkat edin.
 • Ütülü kıyafetler tercih edin. Bu işinize verdiğiniz önemi ifade eder.
 • Yazın iş görüşmesine gidecekseniz mutlaka, duş alın.
 • Olabildiğince hafif kokular sürmeye özen gösterin.
 • Çok fazla parfüm sıkmayın. Bu durum olumsuz etki yaratır.
 • Lavanta, gül, çiçek kokuları psikolojik olarak pozitif enerji yayar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu