Moda Haberleri

8 Ayrıntı ile Kot Pantolon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Maddeler

Kot pantolon, hemen hemen her mevsimin dış giyim parçaları arasında yer alır. Aynı zamanda, her yaş grubundan insanın ilk tercihleri arasındadır. Bu kadar ilgi gören bir giyim parçasını seçerken, bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Kumaşı, fiyatı, bel ölçüsü, kullanım amacı, deseni ve daha birçok özelliklerine bakıp; bedeninize en uygun olanı almalısınız.

Kot Pantolon Seçiminde Püf Noktalar

Kot pantolon herkesin dolabında en az bir tane bulunan, çok kullanışlı alt giyim parçalarıdır. Çok tercih edilen bir parçanın; doğru özellikleri taşıması açısından, bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Beden ölçülerinizi bilmeniz gerekir. Kumaş seçerken, vücudunuzu en düzgün gösteren seçimi yapmalısınız.

Bunların yanında pantolon alırken; uzunluğuna, paça boyuna, nerde giyeceğinize, mevsimine, fiyatına ve kalitesine dikkat etmelisiniz.

1 – Vücut Şeklinizi Öğrenin

kot-pantolon
Kot Pantolon

Vücut şekli, giyim seçimi yaparken en önemli faktördür. Çünkü beden ile vücut şekliniz uyuşmayabilir. Hangi vücut şekline nasıl bir model pantolon gider?

 • Dikdörtgen Şekil: Bu vücut şekline sahip kişiler genellikle düz kesim, boutcut kot ya da straight leg pantolon tercihinde bulunurlar. Bu kesimler sayesinde vücudunuz dengede görünür ve öne çıkan bölgeniz beliniz olur.
 • Üçgen Şekil: Üçgen şekildeki kişiler de düz kesim ya da bol paça pantolonları tercih edebilir. Bu kesimler vücut şeklini daha nizamı gösterip, bel bölgesini kamufle eder. Jean pantolon modelleri seçilirken bu vücut tipinde, düşük bel tercihinde bulunmayın.
 • Yaprak Şekil: Bu vücut tipine sahip kişiler, genellikle süper skinny erkek jean pantolon ya da slim fit pantolon tercihinde bulunurlar. Bu kesim bel bölgesini öne çıkarıp, bacakları daha ince gösterir. Daha fit görünmek için, uzun ceket ya da hırkalarla kombinleyebilirsiniz.
 • Elips Şekil: Elips şekildeki kişiler, bel bölgelerini maskelemek adına düz kesim ya da straight kot tercih ederler. Bu kesimler, orantısız vücut şekillerini dengede tutar. Ayrıca bu vücut şekline normal bel pantolon da kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, kendinizi en güzel ve en konforlu hissedeceğiniz seçimi yapmak çok önemlidir. Bu öneriler sadece ilk adımdır. Siz seçim yaparken tarzınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

2 – Kot Pantolon Uzunluğuna Dikkat Edin

kot-pantolonKot alırken uzunluğuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü uygun uzunluk; hem görüntü, hem konfor açısından mühimdir. Bunun için şu önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Ayakkabı: Kotlarınızın uzunluğu ayakkabılarınız ile uygun olmalıdır. Ya ayakkabının topuğundan biraz aşağı ya da ayakkabı topuğuna eşit olmalıdır. Eğer kısa boy bir pantolon tercih ettiyseniz; ayakkabı topuklu değil, düz olmalıdır.
 • Beden Seçimi: Bedeninize en uygun pantolonu bulmalısınız. Bel ve kalçaya oturan tercihlerde bulunun. Kot pantolon beden tablosu ile kot pantolon bedeni hesaplama yoluna gidebilirsiniz.
      Kot Pantolon Beden Tablosu Erkek
Beden Bel Basen Baldır Dış Boy Paça
30 36 46 26,5 94 12,5
31 38 47 27 94 12,5
32 39 48 28 94 13
33 40 50 28 95 13,5
34 42 50 28 95 13,5
36 44 52 29 95 15
38 46 54 30 95 15

 

     Kadın Kot Pantolon Beden Tablosu
Beden Kilo Göğüs Bel Basen İç Boy
34 40-50 82 66 90 86
36 45-55 86 70 94 86
38 50-60 90 74 98 86
40 55-65 94 78 102 86
42 60-70 99 83 107 86
44 65-75 104 88 112 86
46 70-80 109 93 117 86

 

 • Tarz : Kot pantolon uzunluğu tarzınıza göre değişebilir. Skinny fit pantolon boyları daha kısadır ve Makosen ayakkabılarla tercih edilirse, boyunuzu daha uzun gösterir. Straight, bootcut leg pantolonlar daha uzundur ve topuklu ayakkabılar ile kullanılabilir.
 • Kişisel Tercih: Zevklerinize göre pantolon uzunluğu da değişmektedir. Kendinizi en iyi hissedeceğiniz uzunluğu seçip, kombinleyebilirsiniz. Ayrıca uzun bir pantolonun paçasını katlayarak, kısaltabilirsiniz.

3 – Paça Tipine Uygun Tercihlerde Bulunun

kot-pantolonKot pantolon modelleri alırken paça tipi önemlidir. Geniş ya da dar paça oluşuna göre doğru ayakkabı kullanmazsanız, sizi olduğunuzdan kısa ya da kilolu gösterecektir. Bunun için şu önerilere dikkat edin:

 • Pantolon paçaları ayakkabılarınızla uyumlu olmalıdır. Dar paça bir skinny fit pantolon tercih ettiyseniz, yüksek topuklu spor ayakkabı ile boyunuzu uzun gösterebilirsiniz. Geniş paçalı pantolonlar ile de; postal ya da düz taban bir ayakkabı tercih edip, paça boyunu koruyabilirsiniz.
 • Dar paçalı kot tercihinde; diğer giyim paçaları ile kombin yaparak, vücut şeklinizi dengeleyebilirsiniz. Uzun blazer ceket ya da hırka ile hem spor – şık olup, hem de fazlalıklarınızı kapatabilirsiniz.
 • Yeni moda bol paça pantolon kombininde dikkatli olunmalıdır. Doğru kullanıldığı zaman, her vücut tipine uyum sağlayacaktır. Paça boyunu kısmayacak düz taban spor ayakkabı ile tercih edilirse, doğru seçim yapılmış olur. Topuklu giydiğiniz durumlarda, paça havada kalmayacak şekilde kombinleyin.

4 – Desen Ve Renk Seçimine Uygun Tercihlerde Bulunun

kot-pantolonSeçeceğiniz kotlarda desen ve renk konusu, vücut ölçülerine en uygun şekilde olmalıdır. Gideceğiniz yere ve zevklerinize göre değişse de, doğru renk kotu seçmeyi bilmelisiniz. Bunun için dikkat edeceğiniz noktalar şunlardır:

 • Birbirinden farklı renk seçenekleri; kot pantolonların görünümünü belirlediği gibi, bazı tonlar her kilodan kişiye uygun olmayabilir. Hafif balık etli iseniz, daha koyu renkler tercih etmelisiniz. Koyu lacivert, siyah tonları sizler için en uygun olanıdır.
 • Desen seçimi ile kotlarınıza ekstra bir dokunuş sağlarsınız. Daha düz ve sade desenli beyaz pantolon tercihleri de, yine vücut tipine uygun ayarlanmalıdır. Modernlik açısından sade olanlar tercih edilmelidir. Desenli pantolon tercih ettiyseniz de, diğer giyim kombinlerini sade tutmaya çalışın.
 • Özetle kot pantolonların renk ve deseni kişisel tercihiniz olsa da; yaptığınız tercihlerle hem görünümünüzü, hem konforunuzu dengede tutmaya çalışın.

5 – Kumaş Tipine Uygun Seçim Yapın

kot-pantolonKot pantolonda özellikle konfor açısından kumaş türü, çok önemlidir. Ayrıca pantolonun dayanıklılığını ve dokusunu da etkiler. Bu konuda dikkat etmeniz gereken detaylar;

 • Günlük için bir kot alıyorsanız, kullanılma sıklığına bağlı olarak pamuklu denim pantolon kumaşı tercih edin. Böylece rahat hareket edebilir ve terleme sorunu yaşamazsınız.
 • Ayrıca kumaş türü, pantolonlarınızın uzun ömürlü olması bakımından da çok önemlidir. Pamuk ve polyester kumaştan üretilen kot pantolon modelleri, en dayanıklı olanlardır.

6 – Kalite ve Fiyat Uygunluğuna Göre Tercih Edin

kot-pantolonKot pantolon tercihinde fiyat ve kalite birbiriyle ilişkilidir. Kaliteli bir pantolon, iyi fiyat demektir. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir. Aslında önemli olan fiyat değil, ürünün kendisidir.

Marka, üretim aşamaları gereği fiyat üzerinde önemli bir etkendir. Ancak bu markaların kot pantolon fiyatları indirimini takip ederek, daha uyguna pantolon alabilirsiniz. 50 TL kot pantolon, 10 TL’ye kot pantolon indirimlerini takip ederek ucuz kot pantolon nereden alınır? Araştırabilirsiniz. Buradan alacağınız kot pantolon kemeri ile tarz kot pantolon kombinleri yapabilirsiniz.

Kot Pantolon Markaları/ Kot Pantolon Erkek Ucuz
Colin’s kot pantolon
DeFacto erkek pantolon
LCW erkek kot pantolon
Mavi siyah erkek jean kot
Mudo

7 – Kombin Tercihine Göre Pantolon Seçimi Yapın

kot-pantolonKotun bu kadar tercih edilme sebebi, her kombine uyum sağlamasıdır. Ofis şıklığı, spor, klasik, maskulen tarz, günlük ve daha birçok ortamda kolaylıkla kombinebilir.

Basic bir tişört ya da kısa kollu gömlek günlük, blazer ceket ile maskulen ve klasik tarz, ipek bir gömlek ile şık, dantelli bir bluz ile modern hava yaratabilirsiniz. Kombin modeline göre stiletto, rugan, Makosen, sandalet, ince topuk açık ayakkabı ve Snekars’larla muhteşem kombinler çıkarabilirsiniz. Her türlü çanta modelini de kaldırabilmektedir.

8 – Mevsimine Uygun Kot Pantolon Seçin

kot-pantolonKot pantolon seçiminde mevsime göre hareket etmek gerekir. Kumaş tipi, renk ya da model; mevsime göre değişim göstermektedir. Mevsimler kot seçimlerini nasıl etkiler?

 • Ilık mevsimlerde : Bu mevsimlerde, pamuk, viskon, elestan gibi nefes alan kumaş tercihinde bulunulmalıdır. Gün boyu rahat ve serin kalmanız açısından, bu önemlidir.
 • Soğuk Mevsimlerde : Pamuk, polyester ya da flanel kumaştan yapılan pantolonlar seçilmelidir. Hem daha sıcak tutacak, hem de estetik olarak daha güzel duracaktır.
 • Yaz Mevsiminde: Serin tutan, hafif kumaş kot pantolon tercihinde bulunabilirsiniz. Pamuk, linen kumaş pantolonlar ile güneş ışığından daha az etkilenirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu