Şal Kombin

Hangi Durumda Hangi Türban Modelleri Kullanmalısınız?

Türban modelleri, kadınların en çok araştırdığı ve denediği giyim tekniklerindendir. Örneğin saten elbiseler, pileli etekler veya dantel gömleklerde tercih edilecek kıyafetler değişiyorsa aynı şekilde türban modelleri de çeşitlenmektedir.

Her durum göz önüne alınarak oluşturulan türban modelleri ile bulunduğunuz ortama doğrudan uyum sağlayabilirsiniz. Bundan dolayı da nerelerde hangi türban modelleri uygulanmalı tesettür modasında en ilgi çeken konulardan biri olmaktadır.

Kullanabileceğiniz Türban Modelleri!

Türban modelleri denildiğinde kullanılan şal kumaşı, eşarp deseni ve bağlama şekilleri de akla gelmektedir. Türban modelini doğrudan etkileyen bu unsurlar uygulamayı ve kombini kolaylaştıran ölçektedir. Bunun yanı sıra ortama uygun kombin yapmak, uyum sağlamanın dışında sizlere de iyi hissettirecektir.

turban-modelleri
Türban Modelleri

 

Bazı şal kumaşları vardır ki özel günlere daha uygunken bazı kumaşlar ise gündelik kullanımda tercih edilmektedir. Kumaşlar ve türban modelleri hakkında bilgi sahibi olmak muhteşem kombinler yapmanın ilk adımıdır. Bu doğrultuda hangi durumda hangi türban modelleri kullanılır, şu şekildedir:

1 – Sade Türban Modelleri

turban-modelleriSade türban modelleri çok alana hizmet eden şık modelleri içermektedir. Sade türban modelini gündelik kullanımda veya şık bir davette de kullanabilirsiniz. Bu modellerde elbiseler ve alanın önemi bir hayli büyüktür. Her tarzın kolayca tercih edebileceği bu model için detaylar ve kombin önerisi şu şekildedir:

SADE TÜRBAN MODELLERİ  
ŞIK DAVETLER GÜNDELİK KOMBİN
Saten elbise veya payetli abiyeler bu etkinlikler için kullanılmaktadır. Tunik takımı, gömlekler, elbiseler veya kot pantolon kombinleri gündelik yaşamda sıkça tercih edilmektedir.
Payetli bir elbise tercih edildiğinde sade türban modeli için tercih edilecek şal kumaşı da saten veya şifon olabilmektedir. Etek ve gömlekten oluşan günlük bir kombinde penye şal veya ipek şal kullanılabilmektedir.
Sade türban modeli de şalın eşit şekilde tutturularak kafanın arkasından bağlanılmasıyla oluşur. Bu kombinde renkli bir görünüş isteniyorsa şal rengini zıt renklerden seçebilirsiniz. Sade bir duruş için ise bej, krem veya kahverengi tonları isteğiniz doğrultusunda tercih edebilirsiniz.

2 – Günlük Türban Modelleri

Günlük türban modelleri daha sade bağlamaları ve düz kumaşları içermektedir. Burada şal veya eşarp kumaşları daha sade ve rahat türlerdir. Örneğin günlük türban modeli için penye şal veya pamuklu eşarplar tercih edilmektedir. Bu model için son zamanlarda bandana şal veya dolamalı modeller gözdedir.

turban-modelleriPenye şalın bir tarafı kısa bırakılarak diğer kısım başta dolandırılır. Boyun bölgesinin açık olduğu bu modelde gömlekler ve dik yakalı tunikler iddialı olmaktadır. Gömlek yaka bir tunik altına kumaş pantolon giyildiğinde dolama şal, günlük kullanım için harika bir seçenek oluşturmaktadır.

3 – Abiye Türban Modelleri

turban-modelleriAbiye türban modeli ise ayrıcalıklı bir kategoridir. Bu modellerde iddialı ve son derece şık görüntüler yer almaktadır. Özellikle düğün, nişan ve kına gibi organizasyonlarda tercih edilen abiye türban modelleri:

  • Hayal tül kumaş ile yapılan modeller
  • Çapraz bağlamalar
  • Simli şallar
  • Pullu şallar
  • İncili bağlama

Modellerinden oluşmaktadır. Burada saten abiyeler, güpürlü elbiseler ve işlemeli kıyafetler ön plandadır. Bundan dolayı da türban modelinin bu duruma uygun olması gerekir. Şıklığın ve gösterişin daha sık rastlandığı bu etkinliklerde mutlaka türban modeli de duruma ve elbiseye uygun olmalıdır.

4 – Kuaför Türban Modelleri

Kuaför türban modeli ise daha kalıp şeklinde ve özenli yapılan modelleri oluşturmaktadır. Burada evde yapılamayan veya zorlayıcı modeller ustalıkla uygulanmaktadır. Kuaför türban modeli yoğunluklu olarak gelinlerin tercihidir.

turban-modelleriŞifon şallarla yapılan çapraz bağlamalar veya dolama modeller kuaför modelleri içerisinde yer almaktadır. Bu modeller içerisinde eşarp aksesuarları da yer almaktadır. İnciler, türbanlara eklenen aksesuarlar veya parıltılar kuaför türban modelinde kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak düğünler ve kınalarda kuaför türban modeline rastlanmaktadır.

5 – Güzel Türban Modelleri

Güzellik anlayışı kişiden kişiye göre belirlenir ancak güzel türban modelleri içerisinde herkesin beğenisini oluşturan modeller yer almaktadır. Güzellik sizler için sadeliği ifade ediyorsa klasik bağlama veya kelebek model bağlamadan hoşlanabilirsiniz.

turban-modelleriGüzellik sizler için iddialı görüntüleri çağrıştırıyorsa burada saten şallar veya şifon şallarla yapılan modellere göz atabilirsiniz. Burada penye şalla yapılan düz bağlamalar da sizlerin beğenisini oluşturabilecek ölçüdedir. Bununla birlikte tafta şallarla yapılan klasik bağlamaları da kombinlerinizde tercih edebilirsiniz.

6 – Yeni Türban Modelleri

Yeni türban modeli denildiğinde marjinal bağlamalar akla gelmektedir. Özellikle son zamanlarda gençler arasında penye şal modadır. Penye şal ile yapılan bağlama stilleri ve aksesuarları da ilgi çekicidir. Penye şalla bere kullanımı veya penye şala toka gibi aksesuarlar takmak gençler arasında bir hayli yaygındır.

turban-modelleriBu modeller ise genellikle günlük kombinlerde tercih edilir. Daha çok sportif bir tarzı içeren bu bağlamalar rahatlığı her şeyden üstte tutanların biricik tercihidir. Tunikler ve jeanlerle kombinlenen bu bağlama şekli özel gün şıklığında tercih edilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Türban modeli, tesettürlü kadınların en çok ilgilendiği ve dikkatini çeken bağlamalardır. Bu modeller kişilerin istediği şekilde ve kumaşlarda uygulanmaktadır. Birçok bağlama modelini içeren türbanlar için sık sorulan sorular da şu şekilde sıralanmaktadır:

Türban Tasarım Nedir?

Türban tasarımı tesettürlü kadınlar için hem moda hem de tekstil sektöründe oluşan bir sektördür. Türban tasarımları ile türbanlı kadınların eşarpları ve boneleri değişik stillerde bağlanır. Bu stiller sayesinde şık görüntüler oluşturulur.

Türban Ülkemize Ne Zaman Geldi?

Giyim tarzının bir ögesi olarak kabul gören türbanlar 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 1980 ve 1990’lı yıllarda ise türban kullanımı yaygınlaşmıştır.

İlk Başörtüsünü Kim Taktı?

Eşarbın kayıtlara geçmiş ilk ortaya çıkış tarihi milattan önce 1350’lere dayanmaktadır. Antik Mısır’da Kraliçe Nefertiti’nin sıkıca örülü eşarp üzerine konik başörtü taktığı rivayet edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu