Sağlık

9 Adımda Vajinal Mantar Neden Oluşur?

Vajinal mantar neden oluşur? Kadınlarda en sık rastlanan sorunlardan biri de vajinal mantar problemidir. Enfeksiyon türü olarak bilinen vajinal mantar bazı zamanlar kronik hale gelerek dirençli olabilir. Bu sebeple öncelikle vajinal mantara sebep olan sorunun doktor tarafından kaynağının bulunup tedavi edilmesi gerekir. Peki vajinal mantar neden oluşur? Belirtileri ve tedavi yolları nelerdir?

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal mantar kadın hastalıkları içinde en çok tekrar eden enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Yani candida albicans olarak bilinen mantar hücresi, vajina duvarında kaşıntı, akıntı ve tahrişine sebebiyet vermektedir.

Çok basit bir ilaç ile tedavi edileceği gibi bazen sık aralıklar ile ilaçlara karşı direnç göstermektedir. İşte böyle durumlarda vajinal mantar neden oluşur sorunun kaynağına inilmeli ve ona uygun tedavi uygulanmalıdır.

vajinal-mantar-neden-olusur
Vajinal Mantar Neden Oluşur?

Vajinal Mantar Neden Oluşur?

Vajinal mantar sebepleri içinde en sık görülen candida albicans olarak da bilinen maya hücresidir. Günümüzde hemen 10 kadından 9’unda bu soruna bağlı maya hücresi görülmektedir. Normal şartlarda vücutta maya hücresi vajinal florada bulunmaktadır. Diğer bakteriler ile denge içinde sorunsuz bir arada yaşamaktadır.

Ancak aşağıdaki sebeplerden ötürü dengenin bozulmasına bağlı şekilde maya hücreleri çoğalır ve dengeyi bozar. İşte bu durumda vajinal mantar belirtileri ortaya çıkar. Peki vajinal mantar neden oluşur?

                           Vajinal Mantar Neden Oluşur?
Stres Vajinal mantar yoğun strese maruz kalan kadınlarda daha sık görülmektedir. Çünkü stres bağışıklık sistemini zayıflatan sebeplerden biridir.
Gebelik Gebelik tarzındaki hormonal değişimler ile bağışıklık sisteminin baskılandığı bazı durumlar vajinal florada dengesizlik yaratabilir.
Bağışıklık Sistemini Etkileyen Hastalıklar Şeker hastalığı gibi bağışıklık sisteminde düşüş yaratan hastalıklar vajinal mantar neden oluşur için bir sebeptir.
Antibiyotik kullanımı Antibiyotik kullanımı vajina içindeki yararlı bakterileri yok ettiği için bu dengeyi bozabilir. Bu da vajinal mantara sebebiyet vermektedir.
Doğum kontrol hapları Doğum kontrol hapları ile vajinal akıntı artmaktadır. Bu durum ise vajinal mantar oluşumunda etkilidir.
Genital bölge temizliğinin yanlış ve eksik yapılması Genital bölge temizliğinin yanlış şekilde yapılması vajina içerisinde bakteri oluşumuna sebep olduğu için vajina florasını bozmaktadır. Bu da vajinal mantar oluşmasında etkilidir.
Flora bozucu kimyasal ve sabun kullanımı Vajina bölgesinin pH dengesini bozan kimyasalların ve sabunların kullanılması da vajinal mantar sebeplerinden biridir.
Sıkı ve naylon kumaşlı çamaşır tercihi Sık ve naylon kumaşlı kıyafet tercihi bölgenin hava almasına engel olacağı için vajinal mantara yol açabilir. Vajinal mantar neden oluşur sorunu bu sebepten kaynaklı ise pamuklu kumaş tercihi önemlidir.
Havuz ve deniz sonrasında ıslak mayo ile kalmak Nem, bakteri artışına neden olan ve vajina florasını bozan faktörlerden biridir. Özellikle bu noktada vajinal bölgenin kuru tutulması gerekir.

Tekrarlayan Vajinal Mantar Neden Oluşur?

vajinal-mantar-neden-olusur

Vajinal mantara sebep olan etken eğer ortadan kalkmazsa enfeksiyon geçmez ya da sürekli olarak tekrar eder. Bu sebeple vajinal mantar neden oluşur kaynağı bulunup doktor tarafından çözüm üretilmelidir. Kronik olan hastalarda doktor;

 • Ayrıntılı muayene
 • Smear ve kültür testleri yapılması
 • Diyabet şeker hastalığı yönünde detaylı inceleme
 • Bağışıklığı bozan hastalık durumunun incelenmesi
 • Kan sayımı, idrar ve vitamin eksikliği testi
 • HIV enfeksiyon tespiti gibi testlerin yapılmasını önerebilir.

Vajinal Mantar Neden Oluşur? Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar yaşamı boyunca en az bir kez vajinal mantar sorununa yakalanır. Kadın hastalıkları içinde en çok görülen bu sorunun belirtileri şöyledir;

 • Vajinal bölgede yanma ve kaşıntı
 • Alışılmadık yoğun ve beyaz akıntı
 • Sık idrara çıkma ve ayrıca idrar yaparken yanma
 • Vajina bölgesinde şişlik, ağrı, kızarıklık ve döküntü
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı

Vajinal Mantar Teşhisi

vajinal-mantar-neden-olusur

Vajinal mantar Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı doktor tarafından belirtilere göre yapılan değerlendirmeler sonrasında ortaya çıkar. Bu sebeple doktor gerekli durumlarda smear ya da kültür testi ister ve adet olunmayan bir dönemde incelemeler yapar.

Vajinal Mantar Tedavi Süreci

En sık şekliyle Candida Albicans adlı maya hücresinin çoğalması ve flora dengesini bozmasına bağlı ortaya çıkan sorun, erken teşhisle tedavi edilmektedir. Tedavide önemli olan sorunun kronikleşmemiş olmasıdır. Unutulmamalıdır ki ilaç grubu kısmen ya da geçici çözümdür. Kalıcı olması bakımından mutlaka hijyen kurallarına dikkate edilmelidir. Peki doktor tarafından uygulanacak olan tedavi yolları nelerdir?

Vajinal Mantar Tıbbi Tedavi Seçenekleri
Krem Tedavisi Genellikle hafifi dereceli mantar tedavisinde doktor tarafından önerilir. Özellikle kaşıntı durumlarına iyi gelir. Diğer yandan emziren anneler için uygundur.
Fitil Tedavisi Vajinal mantar hastalığı için etkili çözümlerden biridir. Fitil doktorun tavsiye ettiği şekilde vajina içine yerleştirilir ve bir sürenin sonunda kendiliğinden çözülerek atılır. Fitil kullanımı sonrası daha yoğun bir akıntı olduğu unutulmamalıdır.
Vajinal Mantar Hapı Fitil kullanamayan hastalar için ya da krem ile iyileşmeyecek düzeyde olan hastalara verilir. Doktor tavsiyeli almanızda fayda vardır.

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi

vajinal-mantar-neden-olusur

Bu tedavi yolu tıbbi tedaviye destek amaçlıdır. Birinci yol olarak kesinlikle doktor tedavisini tercih etmelisiniz. Ancak bazı ürünler ile bu sorunun belirtilerini azaltabilirsiniz. Bu bitkisel ürünlerden birkaçı şöyledir;

   Vajinal Mantar Sorununda Tıbbi Tedaviye Ek Bitkisel Çözüm
Elma Sirkesi Su ile karıştırıp içebilirsiniz. Ayrıca ılık su ile dolu olan küvete az miktarda elma sirkesi damlatarak bu karışıma yarım saate yakın oturabilirsiniz.
Doğal Yoğurt Vücuttaki maya dengesini düzenlemek adına ise yaramaktadır.
Probiyotik Probiyotik içeren takviyeler ile vajinadaki maya hücresi dengesini yeniden kurabilirsiniz.
C Vitamini Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içerikli besinler de işe yaramaktadır. Kesinlikle vajinal temasta bulunmayın.
E Vitamini E vitamini içeriği ve doktor onaylı kremlerden destek alarak sorunu hafifletebilirsiniz.
Yabani Kekik Yağı Yabani kekik yağı içinde mantarı önleyen bileşenler vardır. Bölgeye küçük miktarda uyguladığınızda kaşıntı ve ağrının hafiflediği görülmüştür.

Vajinal Mantardan Korunmak için Neler Yapılmalı?

vajinal-mantar-neden-olusur

Vajinal mantar bazı durumlarda kronik hale gelebilir ve işin içinden çıkılmaz bir durum alabilir. Tıbbi tedaviye ek olarak hızlı iyileşme ve kalıcılık noktasında dikkat etmeniz gereken detaylar şunlardır;

 • Stres kontrolü ve huzurlu yaşam
 • Mümkün olduğu kadar antibiyotik tedavisinden kaçınma
 • Sağlıklı beslenme ile spor
 • Hijyen kurallarına uyma
 • Genital bölge temizliğinin doğru yapılması (Vajinal duş alınmaması ve genital temizliğin önden arkaya doğru yapılması)
 • Pamuklu iç çamaşırı giyme
 • Islak mayo ile uzun süreli beklememe
 • Dar ve sıkı pantolonlar yerine daha geniş kıyafetlerin tercihi
 • Düzenli olarak doktor kontrolüne gitme bunlardan başlıcalarıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

vajinal-mantar-neden-olusur

Vajinal mantar kadınlarda görülen ve rahatsızlık yaşatan sorunlardan biridir. Belirtilerine rastlar rastlamaz acilen doktordan randevu almalısınız. Ayrıca bu konu ile ilgili fikir alacağınız diğer sorular da aşağıda yer almaktadır.

1 – Vajinal Mantar Tıbbi Olarak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Böyle durumlarda doktordan randevu alıp tedaviye başlamaz iseniz, mantar makata kadar yayılır. Ayrıca tam olarak iyileşmeyen sorun enfeksiyon halini alır ve kronikleşir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken adım olarak doktor tedavisine dikkatli şekilde uyum göstermektir.

2 – Vajinal Mantar Olan Biri Hangi Doktora Gitmelidir?

Genellikle yaz aylarında sıcaklık artışına bağlı olarak artan bu sorun için Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorundan randevu almalısınız. Genellikle doktor şikayetlere en uygun tanı ve teşhisi koyacak ve gerekli olan tedaviyi kişiye göre uygulayacaktır.

3 – Vajinal Mantar Kendiliğinden Geçer mi?

Bazı durumlarda kendiliğinden geçmektedir. Ancak sorun tam olarak çözülmediği için yeniden başlama ve sürekli hale gelme durumu yaşamamak adına tıbbi tedavi almalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu