Moda Haberleri

9 Adımda Şal Nasıl Bağlanır?

Şal nasıl bağlanır? İçin birbirinden farklı teknikler vardır. Şal modeline, yaşa, yüz tipine, tarza uygun olarak; şal bağlama stilleri de değişmektedir. Şalın sağladığı konfor sayesinde, gün geçtikçe kullanımı da artmaktadır. Sadece günlük hayatta değil, özel gün ve davetlerde de başörtüsü tercihi anlamında; vazgeçilmez dış giyim parçalarından biri olmuştur.

Tesettür farklı şal bağlama stilleri için, şal nasıl bağlanır resimli anlatım görsellerini izleyebilirsiniz. Ayrıca şal nasıl bağlanır video ya da şal nasıl bağlanır YouTube kanallarından, farklı şal bağlama teknikleri öğrenebilirsiniz.

Farklı Şal Yapma Modelleri ile Şal Nasıl Bağlanır?

Tesettür giyimde; son dönemlerde eşarp yerine, şalın yaygınlaştığını görmektesiniz. Eşarp formunun çabuk bozulması nedeniyle, daha çok genç kesimin ilgisini çeken şallarda; fazla talep sonrasında, bağlama tekniklerinde artma görülmüştür.

Eğer siz de şal kullanıyorsanız ve gideceğiniz yerlere farklı kombinasyonlar yapmak istiyorsanız, Şal nasıl bağlanır 2021 ve şal nasıl bağlanır 2022 bilgilerine göz atabilirsiniz.

1 – Genç Şal Modelleri Yapımı

Bu model klasik bağlama stilleri arasındadır. Genellikle, genç kesimin tercih ettiği şal bağlama stillerindendir. Genç kesim model şal nasıl bağlanır?

 • Renk olarak birbiriyle uyumlu dikdörtgen iki tane şal alın.
 • İlk şalı, başınızın ortasına, iki ucu eşit gelecek şekilde yerleştirin.
 • Bir ucunu arkadan dolayarak öne getirin.
 • İkinci şalı da aynı şekilde başınıza yerleştirin.
 • Bir ucunu başınızın arkasından dolayarak, diğer şal ucuyla birleştirip bağlayın.

 2 – Evde Şal Yapımı

sal-nasil-baglanirBu tür şal bağlama şekillerine, kolay şal yapımı da diyebilirsiniz. Genelde pamuklu şallarda, günlük hayat stili için en uygun bağlama modelidir. İğnesiz, kolay şal yapımı örneği için;

 • Şalınızı biraz katlayarak, başınızın ortasına iki ucu eşit kalacak şekilde sabitleyin.
 • Sağdan ve soldan çenenizin altına doğru, şalı bir kat katlayarak birleştirin.
 • Bu şekli bozmadan direk çapraz olarak, arka tarafta birleştirin.
 • İki ucu ensede bağlayın.

3 – Boyuna Şal Bağlaması Modelleri

Kıyafetlere şık bir hava katmak için şalı; kapatma amacı dışında, aksesuar olarak da kullanabilirsiniz. Klasik, spor, günlük, özel gün ve davetlerde farklı bağlama stilleri ile tarzınızı konuşturabilirsiniz. Boyuna şal nasıl bağlanır? İçin birbirinden farklı bağlama stilleri;

Fiyonk Bağlama Fiyonk bağlamada, şalın iki ucunu eşit olacak şekilde öne getirin. Boynun yan tarafına gelecek şekilde kurdele oluşturun. Genelde bu tip, klasik giyim için uygundur.
Hostes Bağlama Şalın bir ucunu, diğerinin içinden geçirerek düğüm atın. Düğüm çok sıkı olmamalıdır. Şalı yan çevrilerek, aynı işlemi uygulayın. Kalan uçları düğümden sarkıtın. Kısa şallar için uygundur.
Üçgen Bağlama Günlük için uygundur. İlkbahar ve yaz aylarında, tişörtlerle kullanabilirsiniz. Şal uçlarını bir araya getirin ve üçgen şekli oluşturun. Uç kısımları ensede birleştirip, bağlayın.
Takım Bağlama Blazer ceket ve gömlekler ile rahat kombinleyebilirsiniz.

Şalın iki ucunu bir araya getirip, sıkı olmayan bir düğüm atın. Ardından kalan tüm şalı, ceket içine saklayın. Ön kısma, yalnızca şalın düğüm kısmını getirin.

Önde Bağlama Şalı, boyun ve göğüs kısmına düz bir şekilde yerleştirilip, iki ucunu ensede bağlayın. Dekolteli kıyafetler ve desenli şallar için uygundur.

4 – Yüz Şekline Göre Şal Bağlama Modeli

sal-nasil-baglanir
Şal Nasıl Bağlanır?

Nasıl ki vücudunuza göre kıyafet seçiyorsanız, yüzünüze göre de başörtüsü modeli seçmelisiniz. Birbirinden farklı yüz tipleri vardır. Sizler de hangi yüz tipine sahip olduğunuzu öğrenip, ona göre şal stili belirlemelisiniz. Aşağıdaki tablodan yardım alabilirsiniz.

Kare Yüz Boneyi arka planda tutararak, şalınızı oval bir şekilde bağlama yöntemi seçmelisiniz.
Dikdörtgen Yüz Bu yüz tipine, alnınızı açık bırakan modeller tercih etmelisiniz. Yanlardan yüzünüzü sıkıca kapatacak modeller, en uygun olanıdır.
Uzun Yüz Kare yüzün tam tersine, boneyi ön plana çıkarın. Yüzünüzü saran modellere göz atın.
Yuvarlak Yüz Yuvarlak yüzlü iseniz; şalın bir tarafını arkaya atacak şekilde yapıp, dikkati uçlara verebilirsiniz.

5 – Naylon Şal Nasıl Bağlanır?

Naylon şal bağlama, kumaşın yapısından dolayı biraz uğraş ister. Dikkat etmeniz gereken püf nokta, her adımda iğneyle sabitleme yöntemidir. Şu şekilde bağlayabilirsiniz;

 • Naylon bir şalın altına, kaymaması için mutlaka bone takın.
 • Daha sonra iki ucu eşit kalacak şekilde, başınızın ortasına yerleştirin. Bu sırada, baş tepesini iğneyle sabitleyin.
 • Uçları çenede iğneyle tutturduktan sonra, çapraz olarak ensede birleştirin.
 • Ensede de iğne işlemini uyguladıktan sonra, hazırsınız.

6 – İpek Şal Nasıl Bağlanır?

sal-nasil-baglanirİpek şal; şık ve modern görünüm için, olmazsa olmaz dış giyim parçalarından biridir. Genelde klasik ya da abiye tarz için tercih edilir. Klasik tarzda bir ipek şal bağlama örneği;

 • Öncelikle saçınızı topuz yapmalısınız. Çünkü kaymaması için bone kullanmak zorundasınız.
 • Bonenizi taktıktan sonra, şalın uç kısmını katlamadan tepenize yerleştirin.
 • İki ucu eşit olacak şekilde, çeneden iğneleyin.
 • Şalın baş ortasındaki kısmını ister üçgen, ister oval kullanın.
 • Şalın birleştirme noktasını ensede değil; ya sağ, ya sol omuz üstünde yapın.
 • Birleştirdikten sonra, iğne ile sabitleyin.

7 – Abiye Şal Bağlaması Modelleri

Belki de en zor görünen bağlama stili bu olsa da; birkaç pratik yöntemle kuaföre gitmeden, kendiniz de halledebilirsiniz. En çok tercih edilen şal bağlama stilleri tabloda verilmiştir.

Pileli Şal Nasıl Bağlanır? Şifon ya da tül şalı, kafanıza oturtup iki ucunu çene altından iğneyle tutturun. Sarkan uçları aynı yönlerden, sırayla, tepeye doğru katlayarak sabitleyin. Her iki tarafta, üçer pile yapmış olun.
Bone Aksesuarlı Şal Nasıl Bağlanır? Çene altından birleştirdiğiniz şal uçlarını, eşit bırakın. Bu uçları, enseden çapraz çevirerek öne getirin. Öne getirilen uçlardan birini alıp, çapraz şekilde tepe üstüne yerleştirin. Diğer uca da aynı yöntemi uygulayın. Kalan parçaları, ensede iğneyle sabitleyin.
Tül Şal Nasıl Bağlanır? Tül şalınızı; ön kısmı düzgün duracak şekilde katlayıp, başınızın ortasına, iki ucu eşit olacak şekilde sabitleyin. Bir ucunu, tam tersi yönde çapraz yaparak sabitleyin. Diğer kısım için de aynı yöntemi uygulayın. Bu işlemi yaparken şalınızın, bir perde gibi salınmasına izin verin.

8 – Katlamalı Şal Nasıl Bağlanır?

sal-nasil-baglanirBu model katlı olduğu için, sanki birden fazla şal ile yapılmış görüntüsü vermektedir. Yapım aşamalarını dikkatli bir şekilde okuyarak, siz de evde tek başınıza bu modeli yapabilirsiniz.

 • Şalı iki ucu eşit olacak şekilde, başınızın tam ortasına oturtun.
 • Şalın bir ucunu başınıza dolayın.
 • Daha sonra; küçük küçük ileri geri katlama yoluyla katlayarak, iğne ile sabitleyin.
 • Katlama oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Katlama işlemi bittikten sonra, sarkan uçları iğne ile arkaya sabitleyin.

9 – Göğüs Kısmını Kapatan Şal Modeli Yapımı

Bu şekilde bağlandığınız şal modelleri ile, geleneksel bir görünüm kazanabilirsiniz. Standart ölçülerden biraz daha büyük şal kullanmalısınız. Oldukça basit aşamalarla halledebilirsiniz:

 • Dikdörtgen bir şal modelini, yanlamasına katlayın.
 • Katlarken, bir ucu uzun bırakın.
 • Katladığınız kısmı öne getirip, çenenizin altından tutturun.
 • Uzun ucu arkadan dolayarak, göğsünüzü kapatacak şekilde bırakın.

Sabit kalsın istiyorsanız da, başınızın üstüne iğne ile tutturun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu