Şal

2023 En Şık İpek Şal Modelleri Nelerdir?

İpek şal modelleri trendi hiç geçmeyenler arasında yer almaktadır. İpek şal hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı bu yazıda!

Bir zamanlar altından daha değerli olarak görülen ipek kumaşı günümüzde de değerini korumaktadır.  Doğa’nın insanoğluna muhteşem bir armağanı olan ipek, aynı zamanda zarafet sembolü olmaktadır. Bir çok modeli ile ipek şallar kendilerini her daim ön planda tutmaktadır.

Ayrıca tesettürlü bayanlar için saç dökülmesi sorununun önüne geçmektedir. Uzmanlar tarafından da, kafa derisi hava aldıran bir kumaş türü olmasından dolayı önerilmektedir.

İpek Şal Modelleri Hangileri?

İpek şal modelleri arasında düz renkte olan modeller sık tercih edilmektedir. En çok tercih edilenler arasında desenli ve medine ipeği şallar olmaktadır. Düz renkte olan şal modelleri her kombine uyumlu olmasından dolayı kişiler için risksiz bir seçim olmaktadır.

1- Desenli İpek Şal Modelleri

ipek-sal-modelleri

Desenli ipek şallar kombinlerinize farklı bir şıklık getirmektedir. Düz renk kıyafetler üzerine sıklıkla desenli ipek şallar tercih edilmektedir. Bu sayede bir anda sade bir kıyafet son derece şık olmaktadır. Bir çok desenlerde olan bu şal modelleri güzellikleri ile adeta kişileri büyülemektedir. Bir çok özelliği sayesinde desenli ipek şallar oldukça beğenilmekte ve tercih edilmektedir.

2- Medine İpeği Şal Modelleri

ipek-sal-modelleri
İpek Şal Modelleri

İpek şal modelleri arasında en çok edilenler arasında medine ipeği bulunmaktadır. Medine ipeği şal kumaşı, krep kumaş türüne oldukça benzetilmektedir. Krep kumaş ile arasında fark ise kaygan olmamasıdır. Sık tercih edilme nedenleri ise;

– Her mevsim kullanıma uygun

– Yazın terletmez, kışın üşütmez

– Bağlaması ve kullanımı oldukça kolaydır

-Baştan kayıp düşmez

Medine  ipeğinden şal seçimleriniz de, kombinleriniz ile doğru bir şekilde tamamlanabilmesi için renk ve model seçimi de önemli olmaktadır. Doğru bir kombin yapıldığı zaman hem spor hem de klasik giyim tarzına uygun bir şal modeli olmaktadır.

İpek Şal Modelleri Özellikleri Nelerdir?

ipek-sal-modelleri

İpek şal modelleri yanı sıra merak konu olan bir diğer konu ise neden sık tercih edildiğidir. Birçok özelliğinden dolayı kişilerin ilk tercihleri olmaktadır. Bu özellikler ise;

– İpek doğal bir lif olduğu için sağlıklı bir kumaş türü olmaktadır.

– Kaygan ve parlak bir yapıya sahiptir.

– Yumuşak, dayanıklı ve esnektir.

– Fazla kırışmayan bir kumaştır.

– Nemi hızlı emer ve bu sayede çabuk kurur.

– Deriye en uygun kumaş türüdür.

Günlük yaşantıda da şıklığı yakalamak isteyen kadınlar için bir çok farklı renk ve desenlerde ipek şallar bulunmaktadır. Ayrıca dikkatli bir şekilde bakımı ve temizliği yapıldığı takdirde uzun süre boyunca kullanıldığı bilinmektedir.

İpek Şal Modelleri Bağlama Tekniği

ipek-sal-modelleri

Tesettürlü bayanlar için oldukça vakit alan konular arasında şal bağlama tekniği yer almaktadır. İpek şal modelleri arasında bir çok bağlama teknikleri bulunmaktadır. Tesettür tunik ya da pileli elbise gibi kıyafetlerin üstüne en kolay bağlama yöntemi ise şu şekildedir;

– Mükemmel sonuç için bir bone kullanımı önerilmektedir.

– Hafif bir şekilde çene altında sabitlenmiş ipek şal, uçları arkaya doğru atılan uçları bağlayın.

Bu teknik son derece şık sonuçlar vermektedir. Ayrıca ipek şalın, bir çok farklı pratik modeller yapmanıza  ince kumaşı olanak sağlamaktadır.

İpek Şal Modelleri| Sıkça Sorulan Sorular

ipek-sal-modelleri

İpek şal modelleri yanı sıra merak edilen bir çok soru olmaktadır. Merak edilen bu sorular ise şu şekilde olmaktadır;

– İpek Şal Modelleri Terletir mi?

Tamamen ipek olan kumaşlar gün içi sıcakları yerine, ilkbahar, yaz ve sonbahar gecelerinde tercih edilmesi uygun olmaktadır.

– İpek Şal Yıkanır mı?

İpek şal su damlası gibi bir çok ürünü üzerinde leke bırakabilmektedir. Bu nedenle bakımı ve yıkanması özen gerektiren bir konu olmaktadır. Kuru temizleme ipek şal ve kumaşlar için tercih edilmektedir.

– İpek Şal Nasıl Ütülenir?

İpek şal ve kumaşlar ütü aşamasında dikkat gerektirmektedir. Kumaş nemli veya ıslak iken düşük ısıda ütülenmelidir.

İpek şal hakkında en çok merak edilenlerle bu sorular olmaktadır.

İpek Şal Modelleri Fiyatları Ne Kadar?

ipek-sal-modelleri

İpek şalların yanı sıra merak konusu olan bir diğer konu ise fiyatı olmaktadır. İpek şal alımında oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü piyasada bir çok sahte ipek şallar yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Bilindik bir Pierre Cardin gibi markadan almanız veya mümkün ise kumaşına dokunduğunuzda ele gelen ufak pürüzler olduğunda gerçek ipek olduğunu anlamanız mümkündür. İpek şal fiyatları modellerine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenden dolayı bildiğiniz ve güvendiğiniz markalardan alışveriş yapmanız önerilmektedir. Bunun neticesinde size uygun bütçeli yeni bir ipek şalınız olacaktır.

İlginizi Çekebilir: 2022 Düğün İçin Şal Bağlama Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu