Moda Haberleri

Turuncu İle Uyumlu Renkler Hangileridir?

Turuncu İle Uyumlu Renkler Nelerdir?

Turuncu ile uyumlu renkler arasında bazı renk kombinasyonları dikkat çekici olmaktadır. Özellikle turuncuyla uyumlu rengin seçiminde yaz ve kış sezonu etkilidir. Turuncu canlı bir renk olduğu için uyumlu renkler doğru seçilmelidir. Peki, bu renkler nelerdir?

En Uyumlu Renk Çiftleri: Turuncu İle Uyumlu Renkler

Renk kartelası içinde sıcak renklerden biri olan turuncu rengi hangi renk gider? Turuncunun enerjik bir renk olduğu göz önünde bulundurularak, kombin seçiminde ona uygun olan renklerin seçilmesi gerekir. Bu nedenle birbirine uyumlu renkler hangileridir bilinmelidir. Turuncu hangi renklerle uyumludur? İşte, turuncuya yakışacak renkler ve diğer renklerin bu renk ile uyumları;

1 – Gri ve Turuncu Uyumlu mu?

Turuncu sıcak bir tona sahipken gri soğuk bir renktir. Sıcak ve soğuğun birbiriyle uyumu göz önünde bulundurulduğunda, turuncu ile uyumlu renkler arasında griyi görmek mümkündür. Özellikle dekorasyon için turuncu ve gri yoğunlukla tercih edilmektedir. Modern dekorasyon çizgileri arasında bu renge hemen hemen her dekorasyonda rastlamak mümkündür.

2 – Turuncu Beyaz Uyumu

 

Turuncu ile Uyumlu Renkler
Turuncu ile Uyumlu Renkler

Yaz mevsiminin cıvıl cıvıl renklerinden biri olan turuncu, beyaz ile mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Turuncu ile renk uyumu dikkate alındığında, en çok beyazın tercih edildiği görülür.

Rahat, şık ve dikkat çekici bir kombin oluşturmak için bu iki renk rahatlıkla tercih edilebilir. Beyaz tişört altına turuncu salaş bir pantolon seçilebilir. Ayrıca salaş tişört altına slim fit bir pantolonla şık bir kombin oluşturulabilir.

3 – Kahverengi Turuncu Uyar mı?

Koyu turuncu ile uyumlu renkler arasında açık kahve tonları yer alır. Renk kombinleri arasında bu iki renk, şık bir kombin oluşturulmasını sağlayacaktır. Gençler tarafından daha çok tercih edilen turuncu renk; kış aylarında açık kahve hırka ve kazaklarla kombinlenerek dikkat çekici olabilmektedir.

Yaz mevsiminde ise turuncu bluz veya gömleklerle kahve pantolonlar birbirine çok yakışmaktadır. Turuncuya en yakın tonlardan biri olan kahverengi, kombinlerde bütünleyici bir tarzın oluşmasını sağlamaktadır.

4 – Turuncu ile Uyumlu Renkler: Turuncu Siyah Uyumu

Dört mevsim kullanılabilecek kombinler ortaya çıkaran siyah renk, siyah beyaz uyumu kadar turuncu ile oldukça uyumludur. Turuncu ile uyumlu renkler tesettür kombinler konusunda da merak edilmektedir. Tesettürlü kadınların tercih ettiği renkler arasında yer alan siyah pantolon, siyah ve etekler, turuncu kazak ve bluzlarla kullanılmaktadır.

Özellikle siyahın her alanda kullanılması, turuncu ile uyumlu renkler arasında olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Her iki renkte etek, bluz, şal, ayakkabı, elbise gibi ürünlerde tercih ederek kullanılabilir.

5 – Turuncu Lacivert Uyumu

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Lacivert aslında zıt bir renk olsa da turuncu ile uyumlu renkler arasında gösterilmektedir. Bu renk unisex bir tona sahip olduğu için, kadınlar ve erkeklerin yaptığı kombinlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Koyu tona sahip renkler turuncu ile kombinlenirken doğru oranda tercih edilmelidir. Ancak o şekilde şık ve göze çarpan kombinler oluşturulabilir.

Lacivert renk daha çok alt giyim ürünlerinde tercih edilirken, turuncu renk ise üst giyimde tercih edilebilir.

6 – Turuncu Bej Uyumu

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Turuncu, dikkat çekici ve enerjik bir renk olması bakımından oldukça keskin bir tona sahiptir. Bu sebepten turuncu ile uyumlu renkler seçilirken, bu keskinliği kıracak daha yumuşak ve soft görünümlü renkler tercih edilmelidir.

Bu noktada tercih edilecek turuncu ile uyumlu renkler arasında bej rengi seçilebilir. Şık bir tona sahip olan bej rengi, turuncu ile kombinlendiğinde dikkat çekici olacaktır.

Sadece kıyafetlerde değil dekorasyonlarda da bu iki rengi severek kullanan birçok kişi vardır. Turuncu ve bejin yanına yakışacak üçüncü bir renkle daha farklı kombinler oluşturulabilir. Bu kombinler, tamamen kişilerin zevk ve tercihlerine bağlıdır.

7 – Turuncu Mavi Uyumu

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Cıvıl cıvıl, enerjik bir kombin oluşturabilmek için mavi ve turuncu rengin uyumu tercih edilebilir. Tıpkı siyah gibi mavi renkte dört mevsim turuncu ile uyumlu renkler arasında kullanılabilecek bir tondadır. İster tesettür, ister günlük veya sokak kombini olsun, bu iki renk tercih edilebilir.

Daha çok alt giyimde tercih edilmektedir. Pantolon, etek ve tayt gibi ürünlerde, mavinin açık ve koyu tonlarına rastlamak mümkündür. Turuncunun ise daha açık tonları, bu kombinlerde tercih edilmektedir.

8 – Turuncu Sarı Uyumu

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Sarı, yılın belli zamanlarında trend hâline gelen renklerden biridir. Özellikle sarının pastel tonları kıyafet ve dekorasyonlarda tercih edilmektedir. Zıt gibi görünse de turuncu ile uyumlu renkler arasında görülmektedir. Bu renk doğru oranda tercih edildiğinde, şık görüntüleri ortaya çıkarmaktadır.

Yaz mevsiminde turuncu bir elbisenin altına hangi ayakkabı giyilmelidir gibi bir soruyla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda sarı renk iyi bir tercih olacaktır. Aynı zamanda plaj giyiminde de turuncu ve sarının çok sık tercih edildiği görülür.

9 – Turuncu Mor Uyumu

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Turuncu yanlış kullanıldığında kötü görüntüler oluşturabilecek bir tondadır. Bu yönüyle kombinlenmesi zor olan renkler arasında görülebilir. Ancak turuncu ile uyumlu renkler hangileridir bilinirse, dikkat çekici kombinlere imza atılabilir.

Farklı görünüme sahip olmak isteyen kişiler turuncu ile uyumlu renkler arasında moru seçerek istedikleri görüntülere ulaşabilirler. Morun bütün tonları turuncu ile uyum içinde kombinlenebilir. Sadece kıyafetle değil, turuncu bir saça yapılan mor bir makyaj da sıradışı bir görünüm oluşturabilir.

10 – Turuncu Yeşil Uyumu

Turuncu ile uyumlu renkler kıyafet seçimlerinde; yeşil ve turuncunun sık görülmesi mümkündür. Bu renk yeşil bir kıyafetle kombinlendiğinde, daha çok açık tonlar tercih edilmelidir. Canlı bir renk olan turuncuya daha soft ve pastel yeşiller eşlik etmelidir. Özellikle su yeşili ve açık yeşil tonları, enerjik bir renge sahip olan turuncuyla iyi bir uyum oluşturacaktır.

Yanık Turuncu İle Uyumlu Renkler

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Dikkat çekici ve iddialı bir kombin oluşturmak için, yanık turuncu renk çok sık tercih edilmektedir. Yanık turuncu ile uyumlu renkler arasında kırmızı, yeşil, pembe ve mercan gibi birçok renk yer alır. Ancak kırmızı, yeşil ve sarı ile tercih edilen yanık turuncu, doğru oranda kullanılmadığında göz yorma riskine sahiptir.

Bu riski göze alamayan kişiler, her renkle uyum içinde olan siyah rengi tercih edebilirler. Siyah her zaman turuncu ile birbirini tamamlayan bir tona sahiptir.

Neon Turuncu İle Uyumlu Renkler

Neon turuncu ile uyumlu renkler doğru seçilmelidir. Çok canlı bir renge sahip olan neon turuncu; siyah ve beyaz gibi renklerle kombinlenmelidir. Ancak daha dikkat çekici bir kombin yapılmak isteniyorsa neon turuncu ile uyumlu renkler arasında; pembe ve kırmızı renk seçenekleri yer alır.

Turuncu Elbiseye Hangi Renk Oje Sürülür?

Turuncu renk kombinleri sadece kıyafetten ve dekorasyondan ibaret değildir. Kozmetik alanında da bu renge uyumlu olan renkler merak edilmektedir. Turuncu ile uyumlu renkler arasında yer alan nude ve altın rengi gibi ojeler, turuncu elbise kombinlerinde tercih edilebilir.

Turuncu İle Uyumlu Renkler Dekorasyon Modelleri

Turuncu ile Uyumlu Renkler

Dekorasyonlarda en çok tercih edilen turuncu renk, ortama enerjik bir hava katmaktadır. Turuncu koltuk ile uyumlu renkler arasında dekorasyona en çok yakışacak tonlardan biri bebe mavisidir. Aynı zamanda kahve tonları ve bej rengi de, turuncu ile uyumu bakımından ev dekorasyonlarında tercih edilmektedir.

Yeşil İle Uyumlu Renkler

Yeşil renk, hemen hemen her alanda kullanılan bir tona sahiptir. Açık ve koyu tonları bulunan bu renk, hem dekorasyon hem de giyim ürünlerinde severek tercih edilir. Bu renge çok yakışan renkler arasında; turuncu, sarı, krem, beyaz ve altın rengi yer almaktadır.

Bordo İle Uyumlu Renkler

Mor rengin koyu bir tonuna sahip olan bordo, farklı renklerle kombinlenerek şık görüntüler oluşturmaktadır. Bu rengin kombinlerinde daha çok beyaz, mavi, gri ya da sarı gibi renkler yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu