Bone

Bone Nedir? 2023 Bone Modelleri ve Fiyatları

Bone nedir diye bakıldığında birçok sonuçla karşılaşılmaktadır. Tek bir alanda sınırlanmayıp birden fazla alanda kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. Kullanılan alanlarda model, kullanım, renk ve desen, bağlanım şekli olarak bile değişkenlik göstermektedir.

Bone Nedir?

bone-nedir

Bone nedir diye sorulduğunda ya da sözlük anlamı nedir diye aratıldığında saçı örten, farklı kumaşlardan yapılmış farklı türleri bulunan bezlere bone denildiği görülmektedir. Yapısal farklılıkta:

1-Pamuklu, penye, saten, tül kumaş açısından örneklendirilebilir.

2-Siyah, beyaz, bej renkleri ise renk alanında farklılığına örnek teşkil edebilir.

Kullanımı isteğe göre değişebilmekle birlikte genel kullanım amaçları kısaca:

1-İnanç

2-Sterilizasyon

3-Kirliliği önleme

4-Hijyen olarak sıralanabilmektedir.

Bone Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre bone türleri farklılaşmakta ve özelleşmektedir. Sağlık alanında, tesettürde, restaurantta hatta yüzücülükte bile boneler kullanılmaktadır. Bundan dolayı da bone nedir , bone kelimesi diye araştırıldığında tek bir alanla karşılaşılmamaktadır.

Sağlık alanında kullanılan cerrahi boneler de bone türleri arasındadır. Doktorlar, hemşireler, ameliyathane hizmetlileri kısacası sağlık alanında görev yapan çoğu sağlık personeli cerrahi bone kullanmaktadır. Cerrahi boneler diğer bonelere göre daha çok sterilizasyon, enfeksiyonu önlemek, hijjyen bakımından kullanılır. Tek kullanımlık olması da bu bonenin diğer bir özelliğidir.

bone-nedir
Bone Nedir

Restaurant hatta yemek pişirilen her alanda bile boneler kullanılmaktadır. Yemek yaparken hijyen koşulları göz önüne alınması gereken en önemli adımdır. Yapılan yemeğe insana ait yabancı unsurların düşmemesi veya yemeği yiyecek kişilere problem yaratmamak açısından boneler tercih edilmektedir.

Tesettür açısından kullanımı örtülen örtünün kaymaması ve saçı kapatmak içindir. Tercih edilen şal, başörtüsü veya eşarpların uzun saatler kullanıldığında kaymaması bone sayesinde önlenir. Çok geniş yelpazeye sahip olan bone kategorisidir.

1- Tesettür İçin Kullanılan Boneler Nelerdir?

Tesettür alanında kullanılan boneler farklı bağlama şekilleri, kumaşlar, türler olarak ayrıştırılabilir. Genel olarak tesettürde için üretilen boneler penye kumaştan yapılsa da pamuklu boneler de bulunmaktadır.

İç ve dış boneler de tesettür boneleri kategorisinde yer almaktadır. İç bone, büyük kısmı örtülen örtünün  altında kalan boneleri oluşturmaktadır. Dış boneler ise alışılmışın dışında kalan düğün, kına veya bu gibi farklı günlerde kullanılan değişik tasarımlı bonelerdir.

Spor boneleri ise spor aktiviteler yapan kişilerin tercih alanındadır. Sporcular, koşu yapanlar veya fazladan hareketli kadınlar tarafından güvenle kullanılabilmektedir. Diğer bonelere kıyasla kolayca çıkmayan ve kafa çevresini kavrayan yapıya sahiptir. Esnek kumaş kullanıldığı için saçın rahat nefes almasını sağladığı için aktiviteyi kısıtlamamaktadır.

2- Dikişsiz Bone Nedir?

bone-nedir

Dikişsiz bone, ön kısmında dikiş bulunmayan bir bonedir. Kayma durumu araştırıldığındaysa bu türde silikonlu boneler de bulunmaktadır. Diğer bonelere göre uzun süre bağlanıldığında bile az oranda baş ağrısı, alında iz yapma imkanı sunmaktadır. Dikişsiz olması birçok alanda kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Günün büyük kısmında örtü altına takıldığı için kan akışına anormal derecede etki etmemektedir. Böylece sağlık açısından büyük bir avantaja sahiptir.

3- Dikişli Bone Nedir?

Alın kısmı ince dikişli olan önceden beri süregelerek kullanılan bone türüdür. Günlük kullanımda en çok tercih edilen bone olarak sayılabilmektedir. Şık tasarımlarda da kullanılan bu bonenin birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Kombinleme açısından veya bütünlük olarak bakıldığında kolayca tercih edilmektedir.

4- Havuz Bone Nedir?

bone-nedir

Diğer bone türü ise yüzücülükte, denizde veya işin içine suyun girdiği alanlarda kullanılan yüzücü boneleridir. Bu bone nedir diye bakıldığında ise saçın ıslanıp ağırlaşmasını ve yüzülen alana saç dökülmesini önlemek için lateks, silikon gibi materyallerden yapılmış bone diye açıklama görmek olasıdır.

Kullanılan materyal farklılığından dolayı kafaya en uygun beden seçilmelidir. Uygun beden tercih edilmediğinde rahatsızlık ortaya çıkması ve yapılan işin başarısızlıkla sonuçlanması yaşanabilecek ihtimaller arasındadır.

5- Fırfırlı Bone Nedir?

Dikişli ve dikişsiz bone türlerinde ortak olarak bulunabilen bonedir. Arka kısmında yani saçın topuz yapılan kısmında fırfırlı tüller bulunmaktadır. Bu sayede örtülen örtüye orantılı ve yapılı bir görüntü sunmaktadır. Fırfırlı bone kullanılırken topuz yapımı kişi isteğine göre belirlenir. Topuz yapımını şart kılmaması, hemen takıp çıkma da pratiklik açısından tercih edilme sebepleri arasındadır.

6- Hazır Bone Nedir?

bone-nedir

Hazır bone, yaşamda pratiklik ve çabukluk olanağı sunmaktadır. Çok acele davranılması gereken durumlarda ya da olaylarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bonede uğraşım açısından rahatlık isteyenlerin kullanabileceği bir bonedir.

Bone Satın Alınabilecek Firmalar Hangileri?

Genel bilinen boneler kolayca her yerde bulunmaktadır. Tuhafiyeler, tesettür ürünleri satan yerlerde veya çok farklı olarak spor malzemeleri bulunan yerlerden bile alınabilmektedir. Farklı model veya seçenek için detaylı araştırmalar yapmayı gerektirir. İstediğiniz bonenin  durumuna göre alabileceğiniz yerler değişmektedir.

Sefamerve Bone

bone-nedir

Tesettür ürünleriyle ön plana çıkan bu firma bone açısından da birçok farklı bone modelleri sunmaktadır. Günlük boneler veya özel günler için tasarlanmış şık boneleri bulabilmenizi sağlamaktadır. Bulabileceğiniz türler arasında hazır şallar, çapraz şal veya boneler sayılabilir.

Trendyol Bone

Gelişen şartlarda aranılan ürünleri veya satıcıları kolayca bulmayı sağlayan bu platformda da bone ve bone türleri bulmak mümkündür. En genel durumdan en özel duruma göre bone bulunabilir. Bone araması yapıldığında sayıca fazla bone ve bone satıcılarını bulabilirsiniz.

Decathlon

bone-nedir

Spor, doğa veya kamp ürünleri sunan bu firma da spor alanında kullanılan deniz ve havuz boneleri bulma imkanı sunmaktadır. Bu bonelerde doğru beden önemli bir kriter olduğu için beden, desen veya yapımında kullanılan maddeye göre seçenekler bulabilirsiniz.

2022 Yılında Bone Fiyatları Ne Kadar?

Satın alınan yerlere, firmalara veya boneye göre değişebilmektedir. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün olmamaktadır. Özel tasarımlar veya genel bonenin farklılığına göre çeşitlilik gösterir. Penye kumaştan yapılmış bone yerine pamuklu bone tercihi en basit örnek olarak verilebilir.

İnternetten sipariş verecekseniz bone fiyatının üstüne kargo kampanyasına göre kargo dahil edilebilir. Yapılı ya da taşlı boneler istiyorsanız kullanılan taşlar, kumaşlar ve el işçiliği ücrete yansıyabilmektedir. Aynı şekilde yüzücü bonelerinde de materyaller, farklı özellikler ücreti etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılı Sefamerve Bone Çeşitleri Ve Kullanım Şekilleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu