Bone

Tesettür Beresi Nedir? 7 Adımda Tesettür Beresi Kombinleri

Tesettür beresi özellikle şu zamanların gözde parçaları arasındadır. Genellikle soğuktan ve sıcaktan korunmak için kullanılan bereler, doğru kullanıldığında kombinlerin bütünleştiricisi olabilmektedir. İster tesettür kombinlerinde isterseniz normal kombinlerde berelere çok sık rastlayabilirsiniz.

Doğru ve ince düşünülmüş bir kombinde tesettür beresi de kombini doruk noktalara çıkarmaktadır. Son zamanlarda gençler arasında daha revaçta olan tesettür beresi, her tarzda kendini yansıtabilmektedir.

Tesettür Beresi Nasıl Kombinlenir?

tesettur-beresiTesettür beresi denildiğinde özelleştirilmiş parçalardan söz edilebilmektedir. Bunun yanı sıra bilinen bere ve şapkalar da tesettür kombinleri için tesettür beresi olarak adlandırılabilmektedir. Tesettür kombinlerinde en sık rastlanan şapka ve bere modelleri ise şunlardan oluşmaktadır:

ŞAPKA MODELLERİ BERE MODELLERİ
Bucket şapka Triko bereler
Fötr şapka Örgülü bereler
Ressam şapkası Kalın ip örme bereler
Melon Şapka Ponponlu bereler
Klasik şapka Figürlü bereler

Elbette ki bu şapka ve bereler dışında pek çok model de bulunmaktadır. Her tarza hitap eden bu şapkalar, uygun kombinlendiğinde dikkatleri doğrudan üzerine çekebilmektedir. Peki bu şapkalar ve bereler tesettür beresi doğrultusunda nasıl kombinlenir?

1 – Tesettür Beresi ile Spor Kombin Oluşturma Yöntemleri!

tesettur-beresi
Tesettür Beresi

Sportif kombinler gündelik yaşamın yoğun stresinden bir nebze olsun kurtulmak isteyen kişilerin tercihini oluşturmaktadır. Rahatlığın daha ön planda olduğu spor kombinlerinde kullanılan parçalar da oldukça önemlidir. Spor kombin denildiğinde penye şallar öncelikli olarak akla gelmektedir. Bunun dışında spor kombinlerin vazgeçilmez ögeleri işe şunlardır:

  • Rahat kesim tunikler
  • Bol pantolon
  • Eşofman
  • Hırkalar
  • Ceketler

Spor kombinde kullanılan tesettür beresi ise genellikle triko bereleri içermektedir. Örneğin kahverengi bir penye şal, krem renkli bir tunik ve altına rahat bir pantolon tercih ettiğiniz kombinde triko gri bere ile şahane bir tesettür beresi kombini oluşturabilirsiniz. Spor şıklığına birebir örnek oluşturan bu kombin ile arkadaşınızla kahve içmeye veya bu tarz aktiviteleri gerçekleştirmeye gidebilirsiniz!

2 – Klasik Giyimde Tesettür Beresi Nasıl Kullanılabilir?

tesettur-beresiKlasik giyim her zamanın en gözde moda anlayışını oluşturmaktadır. Bu tarzda şaşalı görüntülerin aksine her zamana meydana okuyan klasik parçalar yer almaktadır. Daha sade renkler, düz modeller ve işlemesiz aksesuarlar klasik giyimin esas parçalarıdır. Söz konusu klasik giyim olduğunda kombinde kullanılabilecek tesettür beresi ve şapkaları şunlardan oluşmaktadır:

KLASİK GİYİMDE ŞAPKA MODELLERİ  
Ressam şapkası Kalın ip örme bereler
Fötr şapkalar Düz örgü bereler

Bu bereleri ve şapkaları kombininiz doğrultusunda seçebilirsiniz. Örneğin bir kış kombininde stiletto bot, kumaş pantolon ve tüylü bir kazak kullanıldıysa ressam şapkası ile tesettür beresi kombini tamamlanabilmektedir. Bunun dışında yaz kombinlerinde ise tiril bir kimono takımı üstüne fötr şapka takarak kombinlerinize renk katabilirsiniz.

3 – Şık Giyim için Tesettür Beresi Tercihi Nasıl Olmalı?

Şık bir tarz herkese göre farklı anlamları içermektedir. Kimisi için şıklık denildiğinde kahverengi ve gold renkler hakimken kimisi içinse tekdüzelik şıklığın temsilcisidir. Elbette ki renkler ve zevkler tartışılamaz ancak şıklık denildiğinde bütün bir uyumdan söz edilmelidir. Şık giyim söz konusu olduğunda belirli bir görünüş gözler önünde belirmektedir.

tesettur-beresiBu tarz için tesettür kombinlerinde tesettür beresi daha anlamlı hale gelmektedir. Şık giyimde kullanılabilecek şapka türlerinin en başında ressam şapkaları gelmektedir. Siyah bir kaban, siyah bot ve siyah takım ile kullanılacak kırmızı ressam şapkası şıklığı yansıtmaktadır.

Yaz aylarında şıklığını korumak isteyen kişiler ise hasır şapkanın cazibesinden yararlanabilmektedir. Krem, beyaz, bej ve açık kahverengi tonlarının kullanıldığı tesettür kombinlerinde hasır şapka bütün şıklığın temsilcisi niteliğindedir.

4 – Vintage Tarzda Başörtü Üstüne Şapka Modelleri!

Vintage tarz denildiğinde eski zaman şıklığı kendini belli etmektedir. Günümüzde moda dünyasında pek çok tarz gündeme gelmiştir. Vintage tarz da hem moda hem dekorasyon alanında kalıcılığını sürdüren nadir anlayışlardandır. Bu tarzda eskitme tarz her daim ön planda yer almaktadır. Renkler ve özellikle etnik desenler de Vintage tarzın önemli unsurlarındandır.

tesettur-beresiVintage tarz denildiğinde kesinlikle el örmesi veya o şekilde görünen doğal bere çeşitleri tercih edilmektedir. Tesettür beresi olarak Vintage tarzda eski dönem gömleklerine ve kazaklarına çok sık rastlanmaktadır. Bundan dolayı da Vintage tarzın kombinlenmesi tamamen kişilere özeldir. Ancak bu tarzda kullanılan kıyafet renklerinden birkaçı şu şekildedir:

  • Pastel renk tonları
  • Açık tonlu pembe, yeşil, sarı gibi canlı renkler
  • Toprak renkleri
  • Detaylı ve işlemeli takılar

5 – Soğuk Günlerde Tesettür Kışlık Bere Nasıl Kombinlenir?

Berelerin asıl kullanım amacı kış mevsimlerinde kulakları soğuktan korumaktır. Bundan dolayı da tesettür beresi en çok yılın soğuk zamanlarında kullanılmaktadır. Tesettür beresi ile birbirinden iddialı ve renkli kombinler, kış aylarında iç ısıtıcı olmaktadır. Kapalılar için şapka modelleri denildiğinde kış mevsiminde örme bereler revaçta olmaktadır.

tesettur-beresiİşlemeli bereler, düz bereler ve figürlü bereler kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Kalın tabanlı botlar, uzun kışlık kazaklar ve kabanlarla desteklenen tesettür beresi, kombin yapımında da kolaylık sağlamaktadır.

Tek renkli kombinlerin dışında renkli ve canlı kombinlerde de tesettür bereleri kullanılmaktadır. Örneğin lacivert bir kombinde gri figürlü bereler tercih edilebilmektedir. Hem renk uyumunu hem de kombin bütününü sağlayacağınız bu ufak adımlarla tüm kış kendinizden söz ettirebilirsiniz.

6 – Yazlık Tesettür Şapka Modelleri ile Sıcak Mevsimlere Merhaba!

Yazlık tesettür şapka modelleri genel şapkayı, bucket şapkayı ve hasır şapkaları içermektedir. Kış mevsimi her ne kadar soğuksa yaz mevsimleri de bir o kadar yakıcıdır. Güneş çarpması veya yanığı gibi problemleri önlemek adına takılan şapkalar tesettür kombinlerinde de birkaç adım öndedir.

tesettur-beresiÖzellikle son zamanlarda bucket şapkalar şık görünüşünden dolayı yazlık tesettür kombinlerinde kullanılmaktadır. Terletmeyen kumaşlardan yapılan şalların kullanıldığı bu kombinlerde şapkalar da aksesuar açısından etkileyici olmaktadır.

Rengarenk renklerin içerisinde yer aldığı yaz kombinlerinde hasır şapkalar da tesettür kombinlerinde sık rastlananlardandır. Beyaz ve bej tonlu kombinlerde yoğun görülen hasır şapkalar, ölçü ve görünüşüyle şahane bir aksesuar niteliğindedir.

7 – Özel Günlerde Tesettür Beresi Kullanımı!

tesettur-beresiŞık bir yemeğe davetlisiniz veya bir etkinlik için arkadaşlarınızla buluşmanız gerekiyorsa şapkanın büyülü cazibesinden destek alabilirsiniz. Blazer ceket, kumaş pantolon ve gömlek üçlüsünde tercih edeceğiniz ressam şapkası klasik şıklıkla kendi tarzınızı birleştirmeye olanak sağlamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tesettür beresi denildiğinde bereler ve modeller söz konusu olmaktadır. Hangi şapkanın nasıl kullanılacağı, tarzlarda şapka tercihi nasıl olmalı ve hatta şapka ölçüleri de merak edilenler arasında yer almaktadır. Tarzınızı iyice yansıtmanız adına sık sorulan sorular kısaca şu şekildedir:

Kadın Beresi Kaç İlmek Başlanır?

Kadın beresi için ilk 84 ilmek başlanır. Ardından azaltılarak ve ölçülerek devam edilir.

Çocuk Beresi Kaç İlmek Olur?

6 ay- 1 yaş bebek beresi için başlangıçta 60 ilmek başlanır. Daha sonrasında 1 ters 1 düz ilmek işlenerek istenilen kalınlıkta lastik kısmı tamamlanır.

Bere Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bere ölçüsü mezurayı alın hizasından başlatarak kulakların arka kısmından geçirip ensenin üst kısmını da saracak şekilde ölçülür. Burada mezurayı çok sıkmamaya veya gevşek bırakmamaya dikkat edilmelidir.

Şapkada Standart Beden Nedir?

Şapkada standart bedenler 36- 40 beden aralığını içermektedir.

Şapka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şapka seçerken doğru ölçülü, tarzınıza uyan, uygun renkli ve kaliteli şapka almaya özen gösterilmelidir.

Yuvarlak Yüze Hangi Şapka Yakışır?

Yuvarlak yüze en çok yakışan şapka modelleri geniş kenarlı modeller, kovboy ve fötr şapkalardan oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu