Şal

2022 Tesettür Şal Bağlama Modelleri Hangileri?

Tesettür şal bağlama modelleri, tesettür giyiminde oynadığı önemli rol gereği her yıl birbirinden farklı modelleri beraberinde getirir. Şal, eşarp veya şal modellerinin şıklığı bir yana sağladığı konfor da bir diğer önemli husustur. Hem günlük hayatta hem de özel günlerde yapılan tesettür şal bağlama modelleri kadınların merak konusu olmakla beraber kombinlerine farklılık ve yenilik katan bir diğer etkendir.

Tesettür Şal Bağlama Modelleri | Farklı Şal Yapma Modelleri İçin Öneriler!

Tesettür şal bağlama modelleri arasında şalın duruşu kumaştan kumaşa farklılık göstermektedir. Seçeceğiniz kumaş türü bir nevi şalınızın duruşunu da belirlemektedir. Seçeceğiniz kumaşın kolay şekil alıyor olması, sabit ve tok duruşu olması, aşağı doğru kaymadığı ve bozulma olasılığı aza indiği için size bir kolaylık sağlar. Şalın duruşunu hallettikten sonra iğne kullanmak da sizlere sabitliği ve kalıcılığı beraberinde getirecektir.

Şalın özelliklerine yakın olan ve kaymasını önleyecek olan boneleri tercih edebilirsiniz. Bone kullanmak şalın duruşu ve saç gözükme durumlarını önleme açısından faydalı olacaktır. Günlük hayatta sıkça kullanılan tesettür şal bağlama modelleri pratik şekilde hem şık hem rahat olabileceğiniz modeller karşımıza çıkarmaktadır.

1- Modern Tesettür Şal Bağlama Modelleri

Şal bağlama açısından eski modellerin yanı sıra yıllar, aylar, haftalar hatta günler geçtikçe yeni modeller kendini göstermeye başlıyor. Bu modelde öncelikle şalı iğneliyoruz. Sonrasında şalın iki veya bir ucunu öne alıyoruz. Şalı arkaya attıktan sonra isterseniz bir ucu veya iki ucu öne de alabilirsiniz.

Bir başka model de hijab model olarak bildiğimiz kulağa abartılı gelen bir model olsa da en çok tercih edilen modeller arasında yer almaya başladı. Şalın uzun olan tarafını alıp başınızın üzerinde dolayın ve iğneyle sabitleyin. Kabarık bir görünüme sahip olduğundan kalın topuzlar tercih etmemelisiniz.

tesettur-sal-baglama-modelleri

Bir diğerinde ise; şalın bir tarafını diğer tarafından uzun olacak şekilde ayarlayın ve çene altından iğneleyin. Uzun tarafı omzunuzun etrafından dolayın.

2- Rahat Tesettür Şal Bağlama Modelleri

Rahat tesettür şal bağlama modelleri arasında olan çapraz model; şalın iki ucunu eşitleyip başınıza sardıktan sonra çapraz olacak şekilde (sağ ucu sol omuza, sol ucu sağ omuza) omuzların üstüne atmanız ile hazır durumda. Bu bağlama tekniği sizlere hem şık hem rahat bir görünüm verecektir.

Bir başka öneri olarak; şalın üst kısmını kendinize göre şekillendirip bir ucu ön tarafa bir ucu arka tarafta olacak şekilde bırakın. Hem günlük hem de rahat bir model elde etmiş olacaksınız.

tesettur-sal-baglama-modelleri
Tesettür Şal Bağlama Modelleri

Dolama model olarak da karşımıza çıkan bu modelde; şalın üst kısmını oval olacak şekilde ayarlayın, çene kısmından iğneleyin ve sağ ucunu sol taraftan başınızın üzerinden bir kez dolayarak sabitleyin.

3- Bone Şal Bağlama Modelleri

Bone şal, birçok sosyal platformunda tesettürlü kadınların dikkatini çekiyor. Pratikliği sebebiyle yoğun tempoya sahip kadınlar tarafından özellikle tercih ediliyor. Bone takar gibi şalı taktıktan sonra iki taraftaki uçları başınızın üzerinden dolamanız ile son halini alıyor.

tesettur-sal-baglama-modelleri

Hazır bir tasarıma sahip olması, tek hareketlik kullanım ve tek renk olması beğenilen özelliklerindendir. Tasarımı açısından bildiğimiz klasik şalları aratmıyor. Gençler kadar orta yaş grubun da ilgisini cezbeden bone şallar, parlak, incili, işlemeli, pullu tasarımlarıyla karşımıza çıkmaktadır.

4- Çapraz Şal Nasıl Yapılır?

tesettur-sal-baglama-modelleri

Çapraz şal, genellikle üç bantlı hazır şal görünümünde tasarlanır. Bone tarzında olduğu gibi dökümlü modelleri de bulunmaktadır. Tesettür şal bağlama modelleri arasında oldukça şık ve beğenilen bir görünüme sahiptir. Hem günlük hem şık seçenek olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. Farklı renk ve desenleriyle kullanıcılara çeşitlilik sunar.

5- Genç Tesettür Şal Bağlama Modelleri

Gençlerin seçtiği ve kullandığı tesettür şal bağlama modelleri günlük hayatın koşuşturmasına ayak uydurmak adına rahat, sportif ama aynı zamanda şık olmayı amaçlıyor.

tesettur-sal-baglama-modelleri

İki ucunu arkadan bağlamak bu modellerden birisi. İki ucu arkadan bağlayıp arkadaki üçgen ucu dışına çıkarın. Küçük ve alçak topuz kullanıp iğneyle tutturun. Şalı iğneledikten sonra iki ucunu arkadan bağlayıp sade ama şık bir görünüm yakalayacaksınız.


İlginizi Çekebilir:  Sari Elbise Kombini


6- Sportif Şal Bağlama Modelleri

tesettur-sal-baglama-modelleri

Tesettür şal bağlama modelleri arasında en tercih edilen ve en pratik olanı sportif şal bağlama modelleridir. Günlük hayatınızda sizlere sadelik katacağı gibi beraberinde getireceği rahatlık ve şıklık da önemli bir detaydır. Şalınızı iğneleyin önde topladıktan sonra arkada birleştirip bağlayın. Bu model size rahatlık sağlayacaktır.

7- Abiye İçin Tesettür Şal Bağlama Modelleri

Abiye üstüne tesettür şal bağlama modelleri oldukça araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Düğünlerden mezuniyet törenlerine kadar geniş yer kapsayan abiyeleri tamamlayacak olan bir diğer unsur da tesettür şal bağlama modelleri olarak karşımıza çıkar, bu nedenle önemli bir yere sahiptir.

Pileli Şal Bağlama Modeli

Şifon ya da tül şalı başınıza yerleştirip bir iğne ile sabitleyin. Herhangi bir ucu aynı tarafa denk gelecek şekilde başınızın üstüne yerleştirin. İlk katı iğneleyip sonrasında kalan kısmı da her seferinde iğneleyin. Her iki taraf için de üçer pile yapın.

tesettur-sal-baglama-modelleri

Şalın kalan kısımlarını da önde veya arkada zarifçe sabitleyin. Tesettür şalın üst tarafında şalın ince ince katlanıp pile haline getirilmesiyle oluşan bu model, abiyenin genel görüntüsünü tamamlamaktadır.

Tül Şalları Abiye Kıyafetlere Bağlama Modeli

Tül şalı, ikiye katlayıp uç bölümünden de biraz kıvırıp başınıza eşit gelecek şekilde yerleştirdikten sonra çenenizin altında sabitleyin. Sarkan uçları çapraz şekilde çenenizin altından geçirip başınızın üstüne bir yere sabitleyin. Bu sırada tülü sıkmayıp salınmasına izin verin böylelikle tülün o ince duruşu ortaya çıkacaktır.

8- Düğün İçin Tesettür Şal Bağlama Modelleri

tesettur-sal-baglama-modelleri

Özel günlerden biri olan düğün için seçilen kıyafetlere de özel tesettür şal bağlama modelleri gerekir. Gelinliğinizi veya elbisenizi seçtikten sonra renk uyumuna göre şalınızı seçin. Seçtiğiniz renk uyumları en az model kadar önemli olacaktır. Gelin başı ya da bu tarz kullanıma uygundur.

Bone Stili Aksesuarlı Şal Bağlama Modeli

Bone kullanıyorsanız öncesinde bonenizi sabitleyin. Şalı ikiye katlayıp ortadan takın ve çenenizin altından sabitleyin. Çenenizin altından birleştirdiğiniz şalın uçları eşit olmalıdır. Bu uçları enseden bağlayıp tekrar önünüze getirin.

tesettur-sal-baglama-modelleri

Öne getirdiğiniz uçlardan birini çapraz şekilde başınızın üstünde düzelterek yerleştirin ve ensede toplayın. Kalan diğer uca da aynı adımları uygulayın. Ensede topladığınız uçları sıkıştırabilir ya da iğneyle sabitleyebilirsiniz. Takılarla ve aksesuarlarla daha zengin hale getirebilirsiniz. Seçim tamamen size aittir.

İlginizi Çekebilir: 2022 Düğün İçin Şal Bağlama Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu