Şal Kombin

2023 Yılında Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur?

Abiye üstüne hangi kumaş şal olur, özel günleri yaklaşan birçok kişinin odak noktası olmaktadır. Öncelikle kullanılan abiyeye göre şallarda kumaş, renk, desen özellikleri önemli olabilmektedir. İlk olarak yıllara ve vücuda uygun abiye seçimini yaptıktan sonra şal kategorileri arasından en uygun olanı bulmak gerekmektedir.

Abiyeler, genelde davet gibi özel günlerde veya gecelerde giyilen gösterişli elbiseler olarak bilinmektedir. Durum böyle olunca da tercih edilen abiye üstüne takılacak olan şalların da uygun olması gösteriş açısından dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Şallarda Kullanılan Kumaş Türleri

Tekstil sektöründe birbirinden farklı kumaş türleri olmasına rağmen şal modelleri için kullanılan kumaşlar farklıdır. Günlük kullanımda veya değişik kullanımlar için belirli bazı kumaşlar bulunmaktadır. Bu kumaşlar kişilerin rahat kullanımı için şal, eşarp ya da başörtü olarak şekillendirilmiştir. Abiye üstüne hangi kumaş şal olur diye bakıldığında belirli türler bulunmaktadır. Şallarda kullanılan gen

el kumaşlar:

1-İpek

2-Kumaş

3-Penye

4-Tafta

5-Şifon olarak sınırlı şekilde sıralanabilmektedir.

‘Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur’ Diye Merak Edenlere Öneriler!

Abiyeler gösterişli bir yapıda oldukları için takılacak şalın kumaşı da abiyeyi ön plana çıkarmalı ve abiyeyle bütünleşmelidir. Abiye kullanımında şallar önemli parçalardır. Birden fazla kumaş çeşidinin var olması da seçme konusunda ufak karışıklıklar yaratmaktadır. Haliyle abiye üstüne hangi kumaş şal olur sorusu da daha fazla çeşitlenip şekillenmektedir.

Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur: Penye Şal

abiye-ustune-hangi-kumas-sal-olur

Yumuşak penye kumaştan oluşan bir şaldır. Bu şal türü gündelik kullanımda basit bağlanımla kullanılabilmektedir. Bununla birlikte yapılabilecek ya da eklenebilecek farklı model ve aksesuarlarla özel günlerde de kullanılmaktadır. Penye şal modelleri abiyeler için de kullanılabilmektedir. Abiyenin üstüne bağlayabileceğiniz modeller ve aksesuarlar kısaca:

1-Dolamalı model

2-Çapraz model

3-Farklı renk bandana üstüne istenilen şekilde bağlama modeller arasında,

4-Su damlası, yaprak veya bunlar gibi farklı türde olan iğneler

5-Renkli veya desenli tesettür klipsleri ise aksesuarlar arasında özetlenebilir.

Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur: Medine İpeği

abiye-ustune-hangi-kumas-sal-olur

İç göstermeyen, terletme yapmayan ve kullanım olarak oldukça rahat olan bir kumaştan yapılan şal türüdür. Kumaş yapısı pamuklu olarak nitelendirilebilmektedir. Kayma yapmaması da özel günler açısından oldukça önemlidir.

Hareket gerektiren düğün, kına, doğum günü gibi olaylarda abiyenin üstüne takılacak olan medine ipeği şal hem rahat hareketi sağlamaktadır hem de oldukça şıktır. Medine ipeği şal türüyle yapılabilecek abiye şal modelleri:

1-Klasik şal modeli

2-Bir tarafı sarkık olan modeller

3-Çapraz dolamalı ipek şal modelleri yapılabilecek modeller olarak örneklendirilebilir.

Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur: Şifon

abiye-ustune-hangi-kumas-sal-olur
Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur

Şifon şallar bağlanım, kafada duruş şekli, süslenebilirlik açısından rahatlık sağlayan türlerdendir. Şifon kumaş oldukça ince ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde hareket kısıtlamadığı için tesettür giyimde ilk tercihler arasında yer almaktadır. Bu şalın tercih edilmesinde başlıca birkaç özelliği daha bulunmaktadır. Bu özellikler:

1-Çoğu modelin kolayca uygulanabilir olması

2-Neredeyse her rengin bulunabilmesi

3-Şıklık ve zarafet açısından da oldukça uyumlu olması şeklinde sıralanabilir.

Şifon şal ile yapılabilecek bazı modeller veya şalın üzerine eklenebilecek aksesuarlar da bulunmaktadır. Bağlanış şekli:

1-Klasik bağlama

2-Üç bantlı olarak bilinen çapraz şekiller

3-Drapeli modeller olarak verilebilecek birkaç bağlama modelidir.

Aksesuarlardan ise:

Taşlı veya çiçekli taçlar şifon şala çok yakışmaktadır kısacası böyle aksesuarları da tercih edebilirsiniz.

Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur: Sim İçeren Şallar

abiye-ustune-hangi-kumas-sal-olur

Kumaşın tümünde ya da belirli şekilde bir alanında sim bulunan şallardır. Kendiliğinden simli olması şal modelleri arasında aksesuar kullanımını isteğe göre belirleten türden olmasını sağlamaktadır. Genel bağlanış şekli isteğe göre değişmektedir. Bu şalın hangi renk abiyeyle ve hangi renk şalla kombinlenebileceğine bakılacak olunursa:

1-Siyah bir abiyenin üstüne her renk olabileceği gibi gold renkli simli şal

2-Beyaz renkli abiyenin üstüne beyaz dışında çoğu rengin örneğin toz pembe rengi

3-Kahverengi elbisenin üstüne ise çoğu sıcak ya da soğuk renkli simli şallar kullanılabildiği görülmektedir.

Şal kendiliğinden parlak, simli bir görüntüye sahip olduğu için aksesuar kullanımı pek tercih edilmemektedir. Aksesuar olarak da genel bilinen iğneler, taçlar kısacası tesettür takıları sayılabilmektedir.

Abiye Üstüne Hangi Kumaş Şal Olur: Taşlı Ya Da Pullu Şallar

abiye-ustune-hangi-kumas-sal-olur

Şalın üstünde genelde farklı görünür yerlerde taşların ya da pulların bulunduğu şallardır. Hazır olarak piyasada hizmete sunulan bu türün kullanımı da bağlanımı da oldukça rahattır. Bu şalı tercih edecekseniz tesettür abiye modelleri arasından seçtiğiniz abiyenin türü önemli olmaktadır.

Göz yormaması açısından, ağır taşlı bir abiyenin üstüne büyük taşlı şal yerine daha ufak taşlı ya da pullu şal tercih etmeniz daha uygun olabilecektir. Tam tersi olarak sade bir abiyenin üstüne büyük taşları ya da pulları bulunan pudra renkli bir şal kullanmak da oldukça hoş bir görüntü sunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: 2023 En Şık İpek Şal Modelleri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu