Şal

Bandana Şal Ne Demektir? Hangi Kıyafetlerle Kombinlenir?

Bandana şal, tesettür modasının yeni trend anlayışları içerisindedir. Yenilenen ve durmadan farklı tarzları bir araya getiren moda dünyasında tesettür kategorisinde de pek çok tarz hakimdir. Bandana şal da bu tarzlardan yalnızca birisidir. Klasik şallar kapalılar için bandana modelleri ile göz alıcı hale getirilmektedir.

Bandana Şal Nedir?

Bandana şal esasında şalların üzerine çeşitli boyuttaki ve modeldeki bandanaların bağlanmasıyla oluşturulmaktadır. Klasikleşen bağlama modellerinin dışında kalan bandanalı bağlamalı modellerinde istediğiniz bandanayı, şalınızın üzerine bağlayabilirsiniz.

bandana-salAynı şekilde renk ve desen çeşitliliğini de sağlayan bandana şal, şık bir kombinin destekleyici parçası olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, bandananın modeli ve rengidir. Tek düze bir kombine renk katmak için renkli bandana veya desenli bandanalar kullanabilirsiniz. Bu kapsamda sık tercih edilen bandana modelleri şunlardır:

BANDANA MODELLERİ  
Baskılı bandana Renkli bandana
Boncuklu bandana Çapraz bağlamalı bandana

Bu bandana modelleri içerisinden en beğendiğinizi seçerek tarzınızı oluşturabilirsiniz. Her tarza uygun şekillendirilen bu modeller bandana şal yapımında en çok tercih edilenler arasındadır. Peki bu bandanalarla birbirinden iddialı kombinler nasıl oluşturulur?

Bandana Şal Kombinleri ile Tarzınızı Geliştirin!

Kombinler, günü güzelleştiren hatta bir etkinliğe damga vurmamızı sağlayan etkili parçalardır. Pantolon, bluz, gömlek, etek, kaban, mont ve bot her ne kadar kombinde etkiliyse bandana, çanta ve takı gibi aksesuarlar da etkilidir.

bandana-salBandana şal da bu etki doğrultusunda kombinlerde yer edinmiştir. Şalları güzelleştiren ve çeşitli kombinlere olanak sağlayan bu aksesuarlar bütün bir görüntü sağlamaktadır. Bandana şal aynı zamanda kendinizi keşfetmenize ve değişik tarzlara yönelmenize de sebep olabilmektedir. Bu noktada uygulayabileceğiniz bandanalı şal modelleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

1 – Penye Şal Üstüne Bandana

Penye şallar kombin ve rahatlık açısından en çok tercih edilen şallar içerisindedir. Penye kumaşın esnek rahatlığı ve kolay şekil alıyor olması, kullanımını genişletmektedir. Bandana şal denildiğinde penye şal da bu sebepten ötürü öncelikli olarak akla gelmektedir.

bandana-sal
Bandana Şal

Penye şalla yapılacak bandanalı modellerde iki türlü durumdan söz edilebilmektedir. İlki penye şalın üzerine bağlanan bandana, ikincisi de bone yerine bandana kullanılıp üzerine penye şalın bağlanmasıdır.

  • İlk modelde penye şalı alın çizginize tam oturacak şekilde bağlamalısınız. Ardından istediğiniz desenli bir bandanayı alın çizginizin başlangıcından şalın üzerine bağlamalısınız. Bu yöntemde isterseniz boncuklu bandana da kullanabilirsiniz.
  • İkinci modelde ise bone yerine bandana kullanılmaktadır. Topuzunuzu güzelce yaparak tıpkı bone bağlar gibi bandanayı bağlamalısınız. Ardından bandanayı belli edecek şekilde penye şalınızı bağlamalısınız. Bu sayede şık bir kombine kapı aralayabilirsiniz.

2 – İkili Takımlarda Bandana Şal Kullanımı!

İkili takımlar bütün bir kombinin yapı taşıdır. Genellikle triko kumaştan üretilen bu takımlar iki parça halinde tasarlanmaktadır. Etekli takımlar veya pantolonlu takımlar başta olmak üzere ceketli takımlar da revaçtadır. Alt veya üst parçası her ne olursa olsun hiç kuşkusuz ki bu takımlar modanın öncüsü niteliğindedir.

bandana-salİkili takımlar aynı renk ve desende üretilen kıyafet modellerindendir. Bundan dolayı da bu takımlar şıklaştırmak için bandana şal modelleri tercih edilmektedir. Örneğin bej bir ikili takımda acı kahve şal üzerine beyaz bandana kullanılabilmektedir. Bu kombin kış günlerinin en sevilen kombinleri arasında yer almaktadır.

3 – Yazlık Takımlarda Bandana Şal Nasıl Kullanılır?

İkili takımlar yaz ve kış olarak çeşitli kategorilerde üretilmektedir. Kış takımları kalın ve üşütmeyen kumaşlardan yapılırken yaz takımları da terletmeyen ve hava alan kumaşlardan üretilmektedir. Bu sayede dört mevsim ikili takım şıklığından faydalanabilirsiniz.

bandana-salYazlık modellerde genellikle üst takım gömlekli yapıdadır. Bu da hem şıklığa hem de spor görüntülere olanak sağlamaktadır. Yazlık takımlarda bandana şal ise capcanlı görünmektedir. Sezonun gözde renklerinden olan yeşil bir takım ile beyaz bandana şal uyumu hiç kuşkusuz ki harikalar yaratmaktadır.

4 – Kumaş Pantolon Şıklığında Bandana Tercihi Nasıl Olmalı?

Kumaş pantolonlar genellikle klasik giyimin öncü parçalarındandır. Ancak bandana şal ile birlikte kumaş pantolon kombinleri de değerine değer katmaktadır. Kumaş pantolon kombininde tercih edilecek bandananın modelleri kombine tam uyum sağlayacak nitelikte olmalıdır.

bandana-salAynı zamanda bu kombinde kullanılacak bandananın da şalın altına bir nevi bone gibi bağlanması gerekir. Bu sayede bandana şal kombininizi kurumsal hayata da adapte edebilirsiniz. Bu kombinler için seçeceğiniz bandananın rengini de daha soft ve yumuşak tercih etmelisiniz.

Gömlekli kumaş pantolon kombininde bandana enerjisini bu sayede kolayca hissedebilirsiniz. Bu kombinde topuklu ayakkabı veya chelsea bot da kullanabilirsiniz. Her iki parçayla da gününüzü şıklığınızla taçlandırabilirsiniz.

5 – Başörtü Üstüne Bandana ile Konforlu Kombinler!

Başörtü üstüne bandana modelleri de şal kullanmak istemeyenlerin alternatifini oluşturmaktadır. Uygun ölçüdeki ve uzunluktaki başörtüler sayesinde bandanayı kolayca adapte edebilirsiniz. Şala göre daha kare ve ince yapılı olan başörtüler bandanayı rahatça taşıyabilmektedir.

bandana-salBaşörtü ile yapılan bandana şal genellikle konfor odaklı olmaktadır. Burada eşofman veya palazzo pantolondan söz edilmektedir. Başörtü ile yapılan kombinlerde uzun sweatshirtler veya kazaklar da yoğun olarak kullanılmaktadır. Başörtüsü üzerine bağlayacağınız bandana ile görünüşünüzü birkaç adım üste taşıyabilirsiniz.

Bandana Şal Nasıl Yapılır?

bandana-salBandana şal denildiğinde pek çok modelden bahsedilmektedir. Korsan bağlama, fiyonklu bağlama veya daha birçok model kolayca bağlanabilmektedir. Her bağlama tarzının kendi içerisinde belirli püf noktaları bulunmaktadır. Detaylarıyla bandanalı şal bağlama tüyoları şu şekildedir:

  • Korsan model bandana bağlamada şalı eşit ayırarak topuzunuzun üstünden bağlamalısınız.
  • Fiyonklu bağlamada topuzunuzun altından bağlamalısınız. Ayırdığınız parçaların ise eşit uzunlukta olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Çapraz bağlamalı bandanalarda ise ayrım noktasının alın tepenizde olmalıdır.

Bandanalı Şal Modelleri Nelerdir?

bandana-salBandanalı şal modelleri de kişilerin rahat ettiği şallara göre değişmektedir. Kimisi penye şallarla bandana kullanırken kimi tafta şallarda bile bandana şıklığından faydalanabilmektedir. Bağlama modelleri de şala ve isteğe göre farklılaşmaktadır. Burada sınırsız bir kombinleme olasılığı sizlerledir. En beğendiğiniz modeli seçerek uygulamaya başlayabilirsiniz!

Sık Sorulan Sorular

Bandana şal moda dünyasına girdikten sonra bandanaların kullanımı da genişlemiştir. Bunun devamında ise bandana ve bandana bağlamaları hakkında pek çok soru ortaya çıkmıştır. Kullanımı sınırlandırılan bandanaların şallara uyarlanması sonucu merak edilen sorular da şu şekilde sıralanabilir:

Bandana Hangi Mevsimde Takılır?

Bandanalar kumaş açısından kış mevsimlerinde daha çok kullanılabilmektedir. Ağız ve boyun kısmını kapatmak için kullanılan bandanalar bundan dolayı daha sık kış mevsimlerinde ortaya çıkmaktadır.

Bandana Ölçüleri Nedir?

Klasik bandana ölçüsü 50×25 cm ölçüsündedir. İsteğe göre daha büyük ölçülerdeki bandanalar da kullanılabilmektedir.

Bandana Nereye Takılır?

Bandanalar daha çok baş ve boyun bölgesini muhafaza etmek için kullanılmaktadır. Ancak moda dünyasında bandanalar artık şallarla da kullanılmaktadır.

Bandana Yıkanır Mı?

Bandanalar düşük derecede yıkanabilmektedir.

Erkek Bandana Takar Mı?

Baş ve boyun bölgesini kapatmak adına kullanılan bandanalar, erkekler tarafından da kullanılmaktadır. Erkek bandana modelleri erkekler için özel tasarımları içermektedir.

Afrika Bandana Nasıl Bağlanır?

Afro bandana adı verilen bu bağlama stilinde öncelikle geniş bir eşarba sahip olunmalıdır. Ardından eşarp üçgen haline getirilerek eşarbın geniş kısmı enseye göre hizalanmalıdır. Daha sonrasında uç kısım alına getirilerek iki uç alın ortasında bağlanmalıdır.

Kot Pantolona Fular Nasıl Bağlanır?

Kot pantolonlar fularlar ile renkli görüntülere kavuşturulabilmektedir. Bandanalara kıyasla daha küçük ölçülü olan fularlar pantolonların kemer kısmına bağlanmaktadır. Fuların bir ucunu kemer kısmından geçirerek istediğiniz (fiyonk, düz bağlama) modeli yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu