Alışveriş

4 Aşamada İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeklerin ilk adımlarına şahit olmak aileler için şüphesiz ki benzersiz bir andır. Bu anlar bebekler için hayata ve çocukluğa atılan bir adım olurken, ebeveynler için büyük bir karmaşadır. Çünkü akıllarda ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı sorusu kalmaktadır. Peki bu seçime karar veremeyen ebeveynler hangi noktalara dikkat etmelidir?

İlk Adım Ayakkabısı Nedir?

Bebekler emekleme dönemi sonrasında yani ortalama 10 ile 12 ay arasında ayaklarının üstüne basmaya başlarlar. İlk adım ayakkabısı ise bebeklikten çocukluğa ilk adım atma ve yeni yürüme döneminde tercih etmeniz gereken ilk ayakkabıdır. Peki ayağın fizyolojik yapısına etkileyecek olan bu ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?

ilk-adim-ayakkabisi-nasil-olmali

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı? Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Renk, model ve marka tercihinden önce ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı için önemli kriterler mevcuttur. Amaç burada çocuğun ayak gelişimini olumsuz etkilemeyecek ve konforlu şekilde kullanabileceği en doğru ayakkabıyı bulmaktır. Peki ilk adım ayakkabısı seçerken neleri göz önünde bulundurmalısınız?

1 – İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı? Doğru Büyüklük

Ayakkabıda doğru büyüklük tercihi ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı konusunda ilk kriterdir. Bunun için şu testi yapabilirsiniz;

 • Baş parmak ile ayakkabı ön mesafesini ayarlamanız için ayakkabının önüne hafif şekilde bastırın. Bu kısımda yarım santimlik boşluk olması gerekir. Bunun için en az yarım numara büyük ayakkabı tercih etmelisiniz.
 • Diğer yandan topuk kısmına serçe parmağınız girecek genişlikte olmalıdır.
 • Ayrıca ayakkabıyı bebeğe giydirdikten sonra yan kısımlarda da boşluk olmasına dikkat edin.
 • Son olarak bebeğin ayak bileğinden tutarak ayağını oynatın. Eğer bebek ayağını rahat hareket ettiriyor ise ve ayakkabı bu esnada ayağından çıkmıyorsa ideal ayakkabı tercihi yapmış olursunuz.

2 – Hafiflik

ilk-adim-ayakkabisi-nasil-olmali
İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Bebeğin ilk adım attığı zamanlarda yürürken sallanması çok normaldir. Ağır bir ayakkabı tercihi bu işlemi zor hale getirir. Bu sebeple bebek ayakkabısı nasıl olmalı noktasında olabildiği kadar hafif ayakkabılar seçmeye önem verin.

3 – Esneklik

Tabanı çok sert olan ayakkabılar ve ayak şekline göre kıvrılmayan ayakkabılar bebeklerin hareket etmesini zorlaştırır. Ayrıca esnek yapıda olmayan ayakkabılar, bebeklerde kas ve iskelet sistemini zedeleyebilir. Bu sebeple burun kısmından minimum 40 derece bükülebilir modellere bakmanızda fayda vardır. Bunun için şu özellikteki modellere göz atmalısınız;

 • Yumuşak ve deri modeler
 • Organik file
 • Koton
 • Kanvas

4 – Kaymaz Taban

Kaymaz tabanlı ayakkabı modelleri bebeğin kayarak düşmesine engel olmaktadır. Böylelikle düşme esnasında yaralanma riski en aza iner. Bunun yanında bağcıklı ve cırtlı ayakkabı modelleri de düşme sorunlarında riski minimuma indirmektir.

Bütün bu özelliklere rağmen bebeğiniz ayakkabı içinde rahatsız ise farklı modele yönelmelisiniz.

ilk-adim-ayakkabisi-nasil-olmali

Bebeklerde İlk Adım Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalı?

Sallanma diye bilinen dönem sürünme, emekleme ve yürüme arasında kalan zamandır. 7 ile 18 ay arasındaki bebeklerin her gördüğü şeye tutunup, el ve ayakları ile salınarak hareket ettiği bu zaman dilimi içinde ayakkabı için acele etmek doğru olmaz.

Amerikan Pediatri Derneği özellikle bebeklerin parmakları ile yere tutunup yürümeyi hissederek öğrenmesi ve ayağın normal gelişimi açısından sağlıklı ilerlemesi noktasında, dönemin yalın ayak şekilde anlatılmasını önermektedir.

Normal seyrinde ilerleyen bebeklerde 1 yaşından önce ayakkabı giyilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bebekler ilk aylarda refleks olarak yere basarlar. Bu durum da haliyle içgüdüsel davranışlardan biridir. Yani bebek yürümeyi öğrenene kadar bu reflekslere devam edecektir. Bu zaman dilimi de 12 ile 15. aya kadar sürer.

İlk Adım Ayakkabısı Ortopedik mi Olmalı?

ilk-adim-ayakkabisi-nasil-olmali

İlk adım ayakkabısı olarak ayağında sıkıntı olan bebekler için ortopedik modeler kullanmak istiyorsanız, kesinlikle doktor tarafından ölçü ile verilmiş modellere göz atın. Bu ayakkabılar sayesinde ayak bileği ve yapısı korunmuş olur. Ayrıca yumuşak dokusuyla duruşu iyileştirir, ayak ağrısını azaltır ve kasları güçlendirir.

Ancak bebeğinizin ayağında sorun yok ve doktor tarafından ortopedik model verilmedi ise kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü bu yanılgı yüzünden “ortopedik” adı altında gerçek olmayan ayakkabılar ile bebeğinizin ayak yapısını bozabilirsiniz. Ancak bu noktada ortopedik taban yapan yerlerden de destek alabilirsiniz.

Bebek İlk Adım Ayakkabısı Kaç Numara?

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı konusunda ayak numarası çok önemlidir. Bebeklerin ayak numaraları 16 ile 28 numaraya kadar çıkmaktadır. Aylara göre numarasını şu şekilde öğrenip, ona uygun şekilde ayakkabı alabilirsiniz.

Ay Numara
3 – 6 Aylık Bebekler 17 numara
6 – 12 Aylık Bebekler 18 ile 19 numara
12 – 18 Aylık Bebekler 21 ile 22 numara
18 – 27 Aylık Bebekler 23 ile 25 numara

Ancak bu numara aralığı bebeğin boy ve kilo oranına bağlı olarak değişmektedir. Yani her bebeğin gelişimsel özellikleri birbirinden farklıdır.

İlk Adım Ayakkabısı Bilekli mi Olmalı?

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı için bilek kısmını kavrayan ancak sıkmayan modellere bakmanızda fayda vardır. Kolaylıkla çıkarıp giydirme konusunda bileği tamamen kapatan modeller yerine, daha işlevsel modellere göz atabilirsiniz.

İlk Adım Ayakkabısı Tavsiye

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı kriterlerinden sonra tavsiye alabileceğiniz yorumlar ve internet araştırması sonuçlarına da göz atabilirsiniz. Bu konuda bazı markaların ilk adım ayakkabı modelleri kullanımı ile ilgili yorumlar fikir verebilir.

1 – İlk Adım Ayakkabısı – Ebebek

Kız ve erkek bebeklere uygun şekilde renk ve tasarım özellikleriyle alışveriş yapacağınız mağazalardan biridir. Erkekler için lacivert, siyah, gri ve kahve tonları kızlar içinse deri püsküllü, geometrik şekilli, renkli çizgili modeler yer almaktadır. Modellerde bağcıklı, lastikli, cırt cırtlı birçok alternatif vardır.

2 – Vicco İlk Adım Ayakkabısı Kullananlar

Vicco marka ayakkabı kullananlar yorumlarından hareketle esnek yapılı ve kaliteli malzemeden yapılmış olduğu gözlenmiştir. Peki bu markanın ilk adım ayakkabı modelleri nelerdir?

 • Yumuşak tabanlı sneaker
 • Cırtlı modeller
 • Kürklü modeller
 • Ev için ilk adım panduf seçenekleri
 • Lastikli ve bağcıklı modeller
 • Esnek dokulu deri modeller

3 – Nike İlk Adım Ayakkabısı

ilk-adim-ayakkabisi-nasil-olmali

Nike, ilk adım ayakkabısı konusunda birçok kişinin tercih markaları arasında yerini almıştır. Modelde kullanılan esnek doku, hava alan kumaş kalitesi, kaymaz taban, hafif yapı tercih edilmesinde önemli etkenlerdir. İlk adım ayakkabı modelleri şunlardır;

 • Fileli modeller
 • Kaymaz tabanlı modeller
 • Esnek lastik bağcıklı modeller
 • Cırtlı modeller
 • Bilekten kavramalı modeller

Sıkça Sorulan Sorular

İlk adım ayakkabı tercihi yapmadan önce mutlaka yukarıdaki kriterleri inceleyin ve aşağıdaki sorulara göz atın.

1 – İlk Adım Ayakkabısı Şart mı?

Uzmanlar bebeklerin daha sağlıklı yürümesi noktasında bazı bilgiler aktarmaktadır. Ayakta durmaya çalışan bir bebeğe hemen ayakkabı almak gerekli değildir. Bunun nedeni bebeklerin özellikle iki yaşına kadar ayakkabıya ihtiyaç duymamasıdır.

2 – İlk Adım Ayakkabısı Neden Önemli?

İlk adım ayakkabıları büyüyen ayakların şekil alması ve desteklenmesi noktasında ve ayak gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için ihtiyaç duyulan korumayı sağlar.

3 – Vicco 12 cm Kaç Numara?

Ayakkabı modellerinde 11 cm olan bebek ayakları için numara 17 ile 18 olmalıdır. Ayrıca 12,5 ile 14 cm ayak ölçüsü olan bebeklerde de bu marka 19 ile 20 numarayı önermektedir. Bu durum bebeklerin kilo ve boy ölçüsüne göre değişmektedir.

İlginizi Çekebilir: IKEA Yatak Koltuklu Model Satışları Devam Ediyor mu? Nerede Var?

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu