Şal Kombin

Abiye Şallar Kombinlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Abiye şallar düğün, kına, nişan, isteme, kutlama gibi özel günlerde tercih edilen tesettür başörtüsüdür. Genellikle gösterişli abiyeler üstüne ne tarz şal takılacağı sorun olmaktadır. Modern ve şık görünüm adına doğru yerde doğru renk, desen, model kullanımı ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Peki abiye şallar kombinlerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Abiye Şallar ile Kombin Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

abiye-sallar
Abiye Şallar

Abiye şal seçiminde doğru tercih sizi sıradanlıktan kurtarıp şık ve modern olmaya itebilir. Bu noktada bazı detayları bilirseniz eğer, zorlanmadan işin üstesinden gelebilirsiniz. Renkten desene tarzdan kumaş yapısına ve bağlama şekillerine kadar dikkat edeceğiniz detaylı bilgiler şöyledir;

1 – Elbise Rengine Uygun Seçilen Abiye Şallar

Abiye şallar kombinasyonunda belki de en belirleyici kriterlerden biri bütünlüğü sağlama noktasında renk konusudur. Tamamen kontrast renkler ile kombin yapabileceğiniz gibi, renk geçişi ile de tamamlayıcı kombinler yaratabilirsiniz. Renge göre abiye şallar seçerken şu kriterlere dikkat edin;

 • Yeşil renkli abiyelerde mor, krem, siyah, somon, pudra gibi şal tonlarından yararlanabilirsiniz.
 • Kırmızı renkli abiyeler için gümüş, beyaz, bej, siyah ve krem tonlarını kullanabilirsiniz.
 • Siyah abiyeler için bordo, beyaz, vizon, yeşil, mor ve gümüş tonları ile modern dokuyu yakalayabilirsiniz.
 • Pudra renkli abiyelerde füme, somon, krem, mor ve eflatun ideal tonlardır.
 • Beyaz renkli abiye için krem ve kırık beyaz ya da lacivert uygun tonlardır.

2 – Kumaşa Göre Abiye Şal Tercihi

Abiye şal tercihinde kumaş dokusu önemlidir. Bu sebeple özel günlerde tül, şifon, ipek, Medine ipeği şallar, pamuklu kumaşa sahip modeller uygun olacaktır.

abiye-sallar

3 – Tarza Uygun Abiye Şallar

Abiye şallar ile kombinasyon oluştururken şal modeli ve kumaşı abiyenin tarzına uygun olmalıdır. Bu noktada;

 • Sade abiye modelleri için taşlı, leopar desenli, incili şal modellerini kullanabilirsiniz.
 • Tercih ettiğiniz abiye modeli daha spor ise puantiyeli şal modelleri işinize yarayabilir.
 • Abiye modelleri iki renkli ise çift renkli bağlama modeli ile şal tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Çok abartılı abiye modellerinde ise sade ve detaysız şal modellerine göz atabilirsiniz.

4 – Tasarıma Uygun Trend Abiye Şallar

Özellikle nikah ve düğün gibi mekanlar için pul, inci, taş, işleme, dantelli şallara göz atabilirsiniz. Bu şallar düz abiye tasarımlar ile oldukça hoş ve bütünlük oluşturan yapısıyla dikkat çekmektedir.

5 – Abiye Şallar ile Mevsime Uygun Kombinasyon

Abiye şallar konusunda seçim yaparken ve kombinasyon oluştururken mevsimine göre tercih, doğru bir karar olacaktır. Yani yaz için ipek, tül, şifon gibi daha akışkan modeller tercih edebilirsiniz. Ayrıca kış mevsimi için akrilik ve pamuk kumaşlı abiye şallar tercih edebilirsiniz. Bu sayede kışın üşüme, yazın ise terleme sorununun önüne geçebilirsiniz.

abiye-sallar

6 – Özel Güne Uygun Abiye Şal Seçimi

Abiye şallar şalın kullanacağı ortama ve özel günlere göre tercih edilmelidir. Yani sade düğün töreninde fazla abartılı olmayan modeller seçilmelidir. Gösterişli törenler için daha dikkat çekici şal modellerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca açık havalarda uçma tehlikesine karşı ipek ya da pamuklu modeller tercih edilebilir.

7 – Yaşa Uygun Abiye Şallar

Abiye model şal tercih ederken yaş kriterine uygun modellere göz atmanızda fayda vardır. Bu sebeple genç kesim abiye şal tercih ederken pudra, kırmızı, somon, pembe ve vizon renkleri ideal olacaktır. Orta yaş grubunun ise daha koyu renkli şal tercihinde bulunması doğru olacaktır. Mürdüm, koyu gri, vizon, lacivert tonları bu noktada idealdir.

8 – Yüz Tipine Uygun Abiye Şallar

Kadınlar abiye şal tercih ederken yüz tiplerini dikkate alarak doğru ve estetik görünüm elde edebilirler. Her şal bağlama modeli her yüz tipine yakışmaz ve bu sebeple şık görüntü sağlanamaz. Yüz tipine göre şal nasıl bağlanır?

abiye-sallar

Yüz Şekli Bağlama Modeli
Kare Yüz Salaş bağlama tekniğinden yararlanılabilir.
Uzun Yüz Bu yüz tipine sahip kadınlar şal tercihini yüz uzunluğunu gizleyecek şekilde yapmalıdır. Alnı kapatan bone kullanılabilir.
Yuvarlak ve Oval Yüz Yuvarlak ve oval yüz tipinde sıkı şekilde bağlanmayan modeller tercih edilebilir.

9 – Ten Rengine Uygun Abiye Şal Tercihi

Abiye şal tercihinde son kriter ise ten renginize uygun seçimde bulunmaktır. Her abiye şal, ten renginize uyum sağlamayabilir. Bu noktada;

 • Esmer tenliler için bebe mavisi, toz pembe ile yeşil tonlarında seçim yapılabilir.
 • Açık tenliler mor, kırmızı, siyah ve koyu yeşil renginde abiye şallar
 • Kumral tenliler ise bordo ve lacivert ile krem gibi tonları kullanabilir.

Abiye Üstü Şal Modelleri

Abiye üstüne şal tercihinde birbirinden şık modeller bulunmaktadır. Yukarıdaki kriterler ışığında bu modellerden en uygun kombinasyonu yapabilirsiniz.

abiye-sallar

1 – Hazır Abiye Şallar

Hazır abiye şallar daha çok şal bağlamayı bilmeyen ve zamanı olmayan kişiler için en hızlı ve pratik modellerdendir. Peki abiye elbise üstüne yakışacak olan hazır şal modelleri nelerdir?

 • Boyunluklu abiye hazır şal modelleri
 • Büzgülü hazır abiye şal
 • Fiyonklu hazır abiye şallar
 • Drapeli hazır abiye şal
 • Piliseli hazır abiye şal
 • Bürümcük modelli hazır şal
 • Çıtçıtlı hazır abiye şal
 • Hazır simli şal modelleri düğün için

2 – Taşlı – Abiye Şallar

Şal modelinin önünde gözle görebileceğiniz şekilde taş detayları bulunan modellerdendir. Taşın büyüklüğünü abiyenin modeline göre seçebilirsiniz. Bağlanması ve kullanılması çok kolaydır. Özellikle sade abiye üstüne tercih edebilirsiniz. Ekstra aksesuara gerek bırakmaz.

3 – Siyah Abiye Üstüne Şal Bağlama Modelleri

Siyah abiyeler özel günlerin vazgeçilmez parçaları arasında yerini almaktadır. Hemen her renk ve modeldeki şal ile uyum sağlayan bu renge en uygun bağlama modelleri şöyledir;

Abiye Şal Bağlama Modeli Yapılışı
Çapraz Şal Modelleri Düğün için Düğünlük şal modelleri yapılışı çapraz modelde öncelikle şalın ön kısmını biraz katlayın. Ardından omzunuza attığınız tek tarafı çapraz şekilde bağlayın. Sonrasında kalan parçayı sağ tarafa, sağ tarafı da sol tarafa atın. Bu şekilde çapraz detaylı ve şık görünümlü abiye bağlama yapmış olursunuz.
Drapeli Şal Bağlama Modeli Şalın iki ucunu eşitleyip başın ortasına getirin. Ardından modelin bir ucunu başınıza getirin. Burada küçük küçük drapeler oluşturup iğne ile sabitleyin. Bunu diğer taraf için de yapın. Sonra sarkan uçları iğne ile arkada sabitleyin.
Dolamalı Şal Bağlama Modeli Tercih edeceğiniz şalı klasik şekilde bağladıktan sonra kalan kısımları dolayarak başın üst kısmına getirebilirsiniz. Üstüne taş, inci gibi detaylar ekleyerek şık halde kullanabilirsiniz.
Önü Zikzak Şal Bağlama Modeli Normal şekilde şalı bağladıktan sonra, kalan kısmı sırayla sol ve sağ taraftan zikzak şekli elde edene kadar iğneleyin.

4 – Abiye Üstüne Tül Şal Modelleri

abiye-sallar

Tül kumaşı, abiye üstüne en yakışan tekstil parçasıdır. Nişan, kına, düğün gibi özel günlerde uçuş uçuş havası ve modern dokusu ile işlevsel kullanım sunar. Şal gelin başı yapılırken de duvaklı ve duvaksız haliyle kullanabilirsiniz.

Hazır olarak alabileceğiniz gibi kendiniz de değişik bağlama stilleriyle kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerine inci, taş gibi detaylar ekleyerek daha gösterişli hale getirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Abiye şallar tercihi zor gibi görünse de yukarıdaki kriterler eşliğinde seçimi kolay hale gelmektedir. Ayrıca kombinasyonda fikir almak adına abiye şallar ile yapılacak seçim noktasındaki sorulardan tavsiye alabilirsiniz.

1 – Abiye Üzerine Şal mı Eşarp mı?

Tesettür abiye elbiseleri ile genellikle uygun olan başörtüsü modelleri abiye şallar olmaktadır. Hem kolay şekil alması hem de farklı bağlama modellerine imkan tanıması bu noktada etkilidir.

2 – Zümrüt Yeşili Abiye Üzerine Hangi Renk Şal Gider?

Zümrüt yeşili abiye giyim modelleri en çok tercih edilen renk seçeneklerinden biridir. Modern ve şık görünümlü olmak adına bej ve toprak tonlarında ipek, saten, viskon, pamuklu şal tercih edilebilir.

3 – Mor Abiye Üzerine Hangi Renk Şal Olur?

Mor abiye genellikle yeni sezon modellerinde sık rastlanan modern renklerden biridir. Gümüş ve altın ile olan uyumu neticesinde bu tonlarda şal kombinasyonu özel günler için uygun olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu