Sağlık

5 Kilo Verdiren Kuruyemiş Çeşitleri Nelerdir?

Kilo Verdiren Kuruyemiş Türleri Hangileri?

Kilo verdiren kuruyemiş diyet yapan her insan için araştırılan konulardan biridir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen insanlar için hazırlanan diyet listelerinde kuruyemişlere yer verilir. Bunun nedeni olarak kuruyemişler düşük kalorili, lif ve vitamin bakımdan zengin içeriklere sahip olmasıdır. Kuruyemişler gün içinde zinde tutar.  Peki kuruyemiş kilo aldırır mı, en az yağ oranına sahip kuruyemiş nedir?

1 –  Kilo Verdiren Kuruyemiş: Enerji Kaynağı Olan Fındık

Kilo verme sürecinde fındık yüksek lif içerdiği için insanı tok tutar. Uzun süre tokluk hissi veren fındık sabah veya öğlen bir avuç atıştırılabilir. Kilo verdiren kuruyemiş kategorisinde fındığa da yer verilir. Ayrıca fındık kalp sağlığını dengeleyen doymuş yağlar içerir. Tokluk hissi verdiği için hangi kuruyemiş kilo yapmaz sorusuna fındık örneği verilebilir.

kilo-verdiren-kuruyemis

2 –  Sağlıklı Yağ İçeren Kuruyemiş Kaju

Mineral ve vitamin açısından yüksek değere sahip olan kuruyemişlerden biri kajudur. Kaju kilo verdiren kuruyemiş olarak bilinse de gün içinde zinde kalmak için de tüketilebilir. İnsana enerji veren vitaminleri içerir.  Ayrıca kaju meyvesi farklı şekilde gelişir. Meyvenin tohumu, dışında bulunan bir “elmastan” çıkartılarak elde edilir. Bu nedenle hem meyve hem de tohum üretir.

3 – Omega- 3 Kaynağı Bulunduran Besin Ceviz

Ceviz beyin şeklini almasıyla bilinen hafızayı kuvvetli hale getiren kuruyemiştir. Ancak kilo verdiren kuruyemiş listesinde de adından bahsedilir. Kilo verdirmesinin sebepleri arasında;

  • Protein ve lif açısından zengin
  • Omega-3 yağ asitleri içerir
  • İltihapla mücadele eden antidoksidan

Gibi özellikleri sayesinde ceviz, kilo verirken tercih edilen kuruyemişlerdendir.

4- Doğal Enerji Deposu İçeren Leblebi

Doğal enerji deposu olarak bilenen leblebi diyette tercih edilebilir. Ayrıca diyette leblebi kas gelişimini destekler. Bu nedenle en hızlı kilo aldıran kuruyemişler listesinde leblebiye yer verilebilir.  Doğal bir enerji kaynağı olduğu için antrenman öncesinde tüketilebilir.

kilo-verdiren-kuruyemis

5 – Badem ile Metobolizmayı Arttırmak Mümkün

Metobolizmayı artıran, B vitamini içeren bade kilo verdiren kuruyemiş çeşidinden biridir. Metobolizmayı çalıştırarak yağ yakımını sağlar. Badem yağsız bir protein çeşididir. Hatta akıllara gelen yağsız kuruyemişler hangisi sorusuna badem eklenir. Ayrıca badem cilt sağlığını destekleyen E vitaminini de bulundurur. Bu nedenle hem zayıflamak hem de cilt sağlığı için tüketilebilir.

Kuruyemişlerin Kalorisi Ne Kadar? En Çok Kaloriye Sahip Kuruyemiş Nedir?

Kilo veren insanlar yedikleri her besinin kaloriye değerine bakıp öyle beslenebilir. Bu nedenle alınan her besin kalori miktarına göre hesaplanır.  Günlük olarak alınması gereken kalori değeri yaş, boy, kilo olarak kişiye göre değişir. Ancak ortalama olarak kadınların günde 2000 kalori, erkeklerin ise  2500 kaloriye ihtiyaçları vardır. Kilo verdiren kuruyemiş tercih edilerek tok kalınabilir

Bu kalori arasında alınması gereken protein, karbonhidrat, vitamin, mineral gibi ihtiyaçlar bulunur. Yani ortalama günde 0.5- 1 kg arasında gıdayla beslenilir. Her öğünde tok tutacak besinler alınırsa kalori dengelenebilir. Pis boğaz insanlardansanız kuruyemiş diyeti uygulayabilirsiniz. Sürekli atıştırarak ağzınızı da boş durdurmamış olursunuz. Böylelikle yediğiniz kuruyemişler size kilo verdiren kuruyemiş arasında badem, üzüm, fıstık, kaju, ceviz yer alabilir.

kilo-verdiren-kuruyemis
Kilo Verdiren Kuruyemiş Hangileri?

Kilo Verdiren Kuruyemiş | Kalori Değerleri Listesi

Kuruyemişler içerdikleri magnezyum, vitamin ve lif bakımında zengin besinlerdir. Bir avuç kuruyemiş vücutta birçok faydalı durum oluşturur. Örneğin ceviz yüksek antioksidan içerir.  Antioksidan bağışıklığı güçlendirir. Ceviz kilo verdiren kuruyemiş listesinde adından söz edilir.  Ancak fazla tüketilmesi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kilo verirken sadece kuruyemişle beslenmek doğru olmayabilir. Ayrıca kuruyemişleri bir avuç kadar tüketilmelidir. Kuruyemişin tokluk hissi verdiği bilinse de tüm öğün tüketilmeyebilir. O nedenle kilo verdiren kuruyemiş çeşitlerini bir avuç kadar tüketmek daha iyidir. Kalori açığı oluştururken size ara öğünlerde yardımcı olabilir. Diğer kuruyemiş kalorileri ve içerdikleri maddeler şunlardır.

Kilo Verdiren Kuruyemiş Adı Kalori Değeri (Yaklaşık) İçerdiği Besin Maddesi
Ceviz 654 kcal Antidoksidan..
Kaju 553 kcal Protein lif..
Badem 576 kcal Magnezyum, antidoksidan..
Yer fıstığı 567 kcal Sağlıklı yağlar, protein..
Antep fıstığı 556 kcal Bakır, protein..
Fındık 628 kcal E vitamini, magnezyum..

En çok kaloriye sahip besin olarak fındık bilinir.  Fındık, kilo verdiren kuruyemiş arasında en çok kaloriye sahip kuruyemiş olarak bilinir.

Sık Sorulan Sorular

kilo-verdiren-kuruyemis

Sağlıklı ve organik şekilde kilo vermek isteyen insanlar kendilerini tok tutacak kuruyemiş çeşitlerini öğrenmek isteyebilir. Bunun için akıllara takılan sorular bulunur. Örneğin kuruyemiş tok tutar mı, en yağlı kuruyemiş nedir gibi bu tarz sorulara cevap aranır.

1 – Kilo Verirken Hangi Kuruyemiş Kullanılır?

Kilo verilirken genellikle ceviz, badem, Antep fıstığı, kurutulmuş elma, kaju gibi kuruyemişler tüketilir. Yağ, protein, vitamin ve lif ihtiyacına göre insanı tok tutan besinlerdendir. O nedenle kilo verilirken ara öğünlerde tercih edilir.

2 – En Az Kalorili Kuruyemiş Hangisi?

En az kalorili kuruyemiş leblebi olarak bilinir. Leblebi kilo yapar mı sorusuna tüketirken bir avuç leblebinin 24 kalori olduğu hatırlanabilir. O nedenle kilo verirken leblebi tüketilebilir. Ayrıca leblebi karbonhidrat ve B vitamini bakımından zengindir.

3 – Kilo Verirken Kuruyemiş Yenir mi?

Kilo verirken daha az yemek tüketip, tok kalmak için kuruyemiş tüketilebilir. Diyette kuruyemiş porsiyonları genellikle bir avuç hatta daha az olarak tüketilmelidir. Böylece tok kalmayı sağlar.

4 – Kilo Vermek İsteyen Biri Ne Yememeli?

Kilo vermek isteyen biri yağlı, tuzlu, tatlı, hamur işi ve paket gıdaları tüketirken dikkatli olmalıdır. Bu gibi gıdalar hızlı kilo alımı ve zor yağ yakan besinler olarak bilinir. Bundan dolayı yağ oranı az olan kilo verdiren kuruyemiş gıdaları da eklenebilir.

5- En Az Yağlı Kuruyemiş Nedir?

En az yağlı kuruyemiş kaju olarak bilinir. Yağ oranı az olması nedeniyle kalp hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Zengin magnezyumu ile kan basıncını da dengeler. Özellikle yağsız kuruyemişler hangisi sorusuna kaju örnek verilebilir.

6 – Kuruyemiş Ne Zaman Yenmelidir?

Diyette kuruyemiş ne zaman yenmeli sorusuna cevap olarak kuruyemişler genelde sabah yulafla birlikte yenilebilir. Ya da öğlen atıştırmalık olarak diyete eklenebilir. Kilo verdiren kuruyemiş çeşitleri öğlen veya sabah atıştırılırsa sindirimi de kolay olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu