Sağlık

Protez Vuruğu İçin İlaç Listesi 2023

Protez Vuruğu İçin Kullanılan İlaçlar

Protez vuruğu için ilaç seçenekleri, protez yaraları ve protezin oturduğu diş etlerinde ve damakta oluşan tahriş şikayetleri sebebiyle tercih edilir. Bazen ağrılı olabilen bu yaralar, protezin ağızda kaldığı süre boyunca rahatsızlığa neden olabilir. Protez aşınmasının nedenleri arasında bakteri oluşumu, kemik çıkıntıları, yanlış ilk kullanım ve kilo alıp verme problemleri yer alır.

Protez aşınmasına neyin iyi geleceği, protezin neden olduğu yaranın durumuna göre değişebilir. Bazı bitkisel kremler, ağız içi yara ve koruma için madecassol merhem tarzı merhemler ve jelleri, protezin düzenli temizliği ve bakımı, yumuşak gıdalarla beslenme ve protezin tam oturmasının sağlanması protez aşınmasını önlemek için yapılması gerekenler arasındadır.

Protez Vuruğu İçin İlaç Seçenekleri

Protez vuruğu için ilaç seçenekleri, protez kullanan kişilerin ağzında oluşan yaralar için kullanılırlar. Protez yaraları protezlerin uyumsuzluğu, temizliği, bakımı ya da kullanım süresine bağlı olarak ortaya çıkabilir.  

Protez yaraları ağızda kızarıklık, şişlik, ağrı, yanma, kanama, enfeksiyon veya kötü koku gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu gibi şikayetler için de kullanılabilecek bazı protez vuruğu için ilaç çeşitleri mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir: 

 • Antiseptik ağız gargarası çeşitleri
 • Alantoin, Alfa-bisabolol, Aloe vera, Propolis, Lidokain veya Polikarbofiller içeren yara iyileştirici jeller kullanılabilir. 
 • Ibuprofen, Naproksen, Diklofenak veya Asetaminofen içeren Anti-enflamatuar ilaçlar. 
 • Antibiyotikler 

Protez vuruğu için ilaç almadan önce daima doktorunuza danışın. Ayrıca, protez darbelerini önlemek için protezlerinizi düzenli olarak temizleyin, bakımını yapın, takın ve çıkarın, ve ağız hijyeninize dikkat edin. 

Takma Diş Vurması Nasıl Geçer? 

 

protez-vurugu-icin-ilac-listesi-2023
Protez vuruğu için ilaç

Protez vuruğu için ilaç seçenekleri, takma diş vurması şikayetlerinde sıklıkla kullanılır. Takma diş vurması, protezlerin ağızda rahatsızlık veya ağrıya neden olduğu bir durumdur. Bu sorunu hafifletmek ilaçların yanı sıra aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz: 

 • Protezlerinizi düzgün takın 
 • Diş hekiminize danışın 
 • Ağrı kesici kullanın 
 • Soğuk kompres uygulayın 

Bu yöntemlerin biri ya da birkaçı mutlaka işe yarayacaktır. İşe yaramaması durumuunda ise protez vuruğu için ilaç çeşitleri tercih edilebilir. 

Protez Dişle Yemek Yiyemiyorum Ne Yapmalıyım? 

Aşağıdaki maddeler protez dişle yemek yiyemeyen kişilerin sorunlarını hafifletebilir: 

 • Yeni protezlerinize alışmak için küçük, yumuşak parçaları yemeye başlayın. Sert, yapışkan veya lifli yiyeceklerden kaçının. Dişlerinizin her iki tarafı da eşit şekilde kullanın. 
 • Yiyecek artıklarının protezlerinizin altında birikmesini önlemek için yemekten sonra ağzınızı suyla çalkalayın. Ayrıca protezlerinizi günde en az iki kez temizleyin. 
 • Protezlerinizle konuşmakta zorluk çekiyorsanız, yüksek sesle okuyarak veya şarkı söyleyerek pratik yapın. Bu, dilinizin ve dudaklarınızın protezlerinize uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. 

Bu maddeleri uygulayarak söz konusu süreci mümkün olduğu kadar kısaltabilirsiniz. İşe yaramaz ise protez vuruğu için ilaç kullanma yoluna başvurulabilir. 

Takma Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Aşağıdaki tabloda kullanabileceğiniz protez vuruğu için ilaç seçenekleri de dahil olmak üzere bazı seçeneklere yer verilmiştir: 

Takma Diş Ağrısına Neler İyi Gelir? 
İlaç Tedavisi  Doğal Yöntemler 
Ağrı Kesici İlaçlar  Soğuk Kompres 
Merhemler  Yumuşak Gıdalar Tüketmek 
Jeller  Diş Hekimine Danışmak 

Protez ağrısının diş eti sorunları, protezlerin yanlış yerleştirilmesi veya diş eti tahrişi gibi altta yatan nedenleri olabilir, bu nedenle profesyonel bir değerlendirme önemlidir. Protez vuruğu için ilaç çeşitleri de sorunları çözebilir. 

Takma Diş Kullananların Yorumları 

protez-vurugu-icin-ilac-listesi-2023

Bazı insanlar yorumlarında protezlerin rahatsız edici olduğunu, ağız enfeksiyonlarına neden olduğunu, yemek yeme zevkini azalttığını ve sık sık değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu gibi durumlarda protez vuruğu için ilaç kullanmak işe yarayabilir. 

Bir haberde ise protez kullananların korona virüs nedeniyle evde kaldıkları süre boyunca diş ve ağız sağlıklarına yeterince dikkat edemeyebilecekleri ve protezlerinin uzun süre çıkarılması nedeniyle damak şekillerinin değişebileceği uyarısında bulunuluyor. 

2023 Protefix FİYAT Seçenekleri 

Protez vuruğu için ilaç çeşitleri arasında Profetix de yer alır. Protefix fiyatı da, protez kullananlar için önemli bir konudur. Protefix, protezlerin ağızda daha iyi tutunmasını ve rahat kullanımını sağlayan bir markadır. Protefix’in yapıştırıcı krem, yapıştırıcı toz, yapıştırıcı yastık, koruma jeli ve protez saklama kabı gibi çeşitli ürünleri bulunmaktadır.  

Protefix ürünlerinin fiyatları satıldığı yere, ürünün çeşidine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Protez vuruğu için ilaç seçenekleri arasındaki en etkili seçeneklerden biri olan Protefix ürünlerini online olarak satın almak istiyorsanız aşağıdaki internet siteleri kullanılabilir:  

1 – Trendyol 

Trendyol, tüm Protefix ürünlerini uygun fiyatlarla sunan bir e-ticaret sitesi. Trendyol’da Protefix ürünlerini inceleyebilir, fiyatlarını karşılaştırabilir, yorumları okuyabilir ve sipariş verebilirsiniz. Protefix ürünlerinin Trendyol’daki fiyatları aşağıdaki gibidir: 

 • Protefix Yapıştırıcı Krem 24 gr: 77,80 TL 
 • Protefix Yapıştırıcı Krem 47 gr: 136,91 TL 
 • Protefix Yapıştırıcı Toz 50 gr: 171,13 TL 
 • Protefix Üst Çene Yapıştırıcı Yastık 30 Adet: 199 TL 
 • Protefix Alt Çene Yapıştırıcı Yastık 30 Adet: 175,59 TL 
 • Protefix Koruma Jeli 10 ml: 156 TL 

2 – Hepsiburada 

Hepsiburada, Protefix’in çoğu ürününü satan bir başka e-ticaret sitesi. İşte Protefix ürünlerinin Hepsiburada’daki fiyatları: 

 • Protefix Yapıştırıcı Krem 24 gr: 79,90 TL 
 • Protefix Yapıştırıcı Krem 47 gr: 139,90 TL 
 • Protefix Yapıştırıcı Toz 50 gr: 174,90 TL 
 • Protefix Üst Çene Yapıştırıcı Yastık 30 Adet: 199,90 TL 
 • Protefix Alt Çene Yapıştırıcı Yastık 30 Adet: 179,90 TL 

Bu sitelerde birçok Protez vuruğu için ilaç seçeneği bulabilirsiniz. 

Damak Diş Kullananlar Yorumları 

protez-vurugu-icin-ilac-listesi-2023

Bazı damak diş kullanıcıları damak dişlerinin kendilerine daha güzel bir gülüş kazandırdığını, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını iyileştirdiğini, ağız hijyenini kolaylaştırdığını ve diş kaybının neden olduğu psikolojik sorunları azalttığını söylemektedir. 

Bazı insanlar ise damak dişlerinin rahatsız edici olduğunu, ağız enfeksiyonlarına neden olduğunu, yemek yeme zevkini azalttığını ve sık sık değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Böyle durumlarda protez vuruğu için ilaç çeşitleri kullanılmalıdır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Aşağıda protez vuruğu için ilaç konusuyla alakalı sıkça sorulan bazı sorulara ve onların cevaplarına yer verilmiştir. 

1 – Protez Diş Vuruğu Nedir? 

Protez diş vuruğu, protez kullananlarda sık görülen bir sorundur. Gömülü protezler, protezin ağızda oturduğu yerde diş etlerinde ve damakta oluşan tahrişlere neden olabilir. Protez aşınmasının nedenleri arasında yeni protezler, bakteri, kemik çıkıntıları, yanlış ilk kullanım ve kilo alıp verme yer alır. Protez vuruğu için ilaç çeşitleri sorunun çözülmesini sağlayabilir. 

2 – Protez Diş Vurukları nasıl geçer? 

Yara bölgelerinin çıkarılması için doktorunuza gitmeden önce protezlerinizi en az 4 saat kullanmış olmalı ve yemek yemiş olmalısınız. Bu süre, yara olan bölgeleri daha iyi görmenizi sağlar. Ağız içindeki dokular proteze alıştıkça sorunların zamanla azaldığını göreceksiniz. Eğer gerekirse de protez vuruğu için ilaç seçenekleri değerlendirilebilir. 

3 – Protez Vuruğu için İlaç Kullanılmalı mı? 

Protez vuruğu için ilaç kullanıp kullanmama kararı vakaya göre değişir. Genellikle protez vuruğu protezin kötü takılmasından, temizlenmemesinden, bakımsızlıktan veya yıpranmasından kaynaklanır. Ancak protez, ağız içinde kızarıklık, şişlik, ağrı, yanma, kanama, enfeksiyon veya kötü koku gibi belirtilerle ortaya çıkarsa diş hekimi tedavi için antibiyotik önerebilir. Bu durumda doktorun reçete ettiği protez vuruğu için ilaç çeşitleri düzenli olarak almak gerekir. 

Protez vuruğu için ilaç kullanmanın yanı sıra bazı doğal yöntemler de vardır. Örneğin, ağız yaralarının hızla iyileşmesine yardımcı olmak için yara iyileştirici jeller, ağızdaki mikropları öldürerek enfeksiyon riskini azaltmak için antiseptik gargaralar, ağızdaki iltihabı ve ağrıyı azaltmak için buz, tuzlu su veya sirke ve doğal bir antibiyotik olan sarımsak kullanabilirsiniz. 

Protez vuruğu için ilaç almak sorunu geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak protez aşınmasını önlemek için protezlerinizi düzenli olarak temizleyin, bakımını yapın ve tabi ki uygun şekilde takın ve çıkarın. Ayrıca protezlerinize uyum sağlamaya çalışın ve ağız hijyeninize dikkat edin. Ayrıca, protez vurması sık sık tekrarlıyorsa veya çok şiddetliyse diş hekiminize başvurun. 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu